1376 Defa Okundu

Milyonlarca insanın yaşam mücadelesi verdiği, binlerce insanın kamplarda cezaevlerinde yok edilmeye çalışıldığı DOĞU TÜRKİSTAN’ın çığlıklarını duyalım artık!

Uluslararası hukuk var diye övünen DÜNYA neredesin!!!

Birleşmiş Milletlerin, bu yönde aldığı hiç bir karar yok. Birleşmiş Milletlerin yalnızca izleme komiteleri gönderilmiş ve aldığı kınama kararları var oda göz boyamaktan ötesi değildir. Üstelik Birleşmiş Milletlerin ABD temsilcisinin 1 ila 2 milyon Uygur Türkünün toplama kamplarında olduğu açıklamasını yaptığı halde.

DOĞU TÜRKİSTAN’DA NELER OLUYOR…

Camiler yıkılıyor, toplu ibadet yasaklanıyor; Kuran kursları kapatılıyor. Bölgeye yerleştirilen Çinliler Müslümanları taciz etmek için her yolu deniyor.

Dini ilimlerin öğrenilmesi ve dini bilgilere sahip öncü kişilerin halkı eğitmeleri de tamamen yasaklanmış. Çin bölgeye başörtüsü, namaz ve oruç gibi kısıtlamaları ardı arkası kesilmeksizin getiriyor.

Çin'in ülkeyi işgal ettikten sonra yaptığı asimilasyon politikaları, nükleer denemeler, nüfus transferi, ekolojik dengeyi bozma, insanlara akıl almaz işkenceler,  insanların din ve inanç hürriyetlerini kısıtlama hatta yok etmesiyle sonuçlandığı ve çocukların ailelerinden zorla alınarak komünist bireyler olarak yetiştirildiği masum insanlar…

Çin devleti aldığı karar çerçevesinde Doğu Türkistan bölgesinde başörtüsü takan, burka giyen kadınların ve uzun sakallı olan erkeklerin toplu taşınmadan yararlanmasını yasaklamıştır.

Karara göre kıyafetinde ‘’hilal ve yıldız’’ sembolü olan herkes bu yasak kapsamında toplu taşımadan yararlanamayacaktır.

NEDEN DOĞU TÜRKİSTAN HALKINA EZİYET EDİLİYOR…

Çünkü Uygur azınlıkların yaşadığı Sincan Uygur Özerk Bölgesi konumu ve yeraltı kaynakları potansiyeliyle stratejik öneme sahip bir bölgedir. Ekonomik olarak, efsanevi ipek yolunun bölgeden geçmesi, Çin petrolünün beşte ikisini üretmesi, zengin altın ve bakır yataklarına sahip olması ve büyük miktarlarda yün üretilmesi bölgeyi stratejik olarak önemli bir konuma sokmaktadır.

NEREDESİNİZ İSLAM COĞRAFYASI!!!

Size karşı savaş açanlara, siz de Allah yolunda savaş açın. Sakın aşırı gitmeyin, çünkü Allah aşırıları sevmez. (Bakara Suresi, 190)

İslam coğrafyası zevkusefada ne yazık ki; oysa Kur’an-ı Kerim bize şöyle emrediyor;

Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzerinizdeki nimetini hatırlayın. (Al-i İmran Suresi, 103)

Mü'minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını bulup-düzeltin ve Allah'tan korkup-sakının; umulur ki esirgenirsiniz. (Hucurat Suresi, 10)

 

DOĞU TÜRKMENİSTAN İLE İLGİLİ TÜRKİYE NE YAPIYOR…

Maalesef sessiz kalıyoruz. Müslüman kardeşlerimize yapılan şiddeti, işkenceyi, dinlerine yaşamalarına yapılan saygısızlığı sadece seyrediyoruz. Bir gün bizde aynı durumda olabiliriz diye düşünüp haksızlığa karşı gelmeliyiz.

Ülke yönetimi olarak da bu sessizliği anlamak mümkün değil… 

Bu sessiz kalışımız Çin ile olan ticaret ilişkilerimizden mi kaynaklanıyor?

İşgalci Çin’in Müslüman Uygurlara uyguladığı baskı, işkence ve soykırımı Türkiye ve dünya kamuoyuna duyurmak için yürüyüş yapan Doğu Türkistanlı grup polis engeli ile karşılaştı. Bu aleni soykırıma neden ses çıkarmalarına destek olamıyoruz.

Filistinli kardeşlerimiz gibi Doğu Türkistanlı kardeşlerimizde yardımlarımızı hak etmiyor mu?

Tabi ki hak ediyor. Onlarda Müslüman, onlarda eziyet görüyor. Zulme karşı nerede olursa olsun sessiz ve seyirci kalmamalıyız. Onlarında arkalarında duralım, destekleyelim.

Çin zulmü paralı poşet kadar ses getirmedi ne yazık ki!!!

Tüm Türkiye’yi bir poşet söylemi almış gidiyor. Paralı mı parasız mı olsun? Tüm haberlerde bu konu… Oysaki neler var duyarlı olmamız gereken, haber yapmamız gereken, üzerinde günlerce konuşmamız gereken…

HADİ TÜRKİYE YİNE VERELİM DESTEĞİMİZİ TÜRKMENİSTANLI KARDEŞLERİMİZE…

ZULME SESSİZ KALMAYALIM!!!

 

Yorumlar