Çıkar mıyız, batar mıyız?

Çıkar mıyız, batar mıyız?

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı, ülke boyutunu aşıp, şirket bazına dek inerken, Türkiye fillerin tepiştiği bu meydanda ayakta kalma mücadelesi veriyor.

Ne de olsa, bir musibet bin nasihatten yeğdir misali, ABD Başkanı Trump’ın başlattığı bu çılgın ticaret savaşından çok şey öğrendik.

Açıkçası tam da Nietzsche’nin, “Öldürmeyen darbeler vücudu güçlendirir” dediği noktadayız...

Geçtiğimiz yıl, Türkiye ekonomisinin en dip yatığı noktaydı. Eğer ekonomi yönetiminin aldığı kararlarlar sonucu bu yıl toparlanabilirsek, önümüzdeki yıldan itibaren yeni bir atılım süreci başlayabilir.

Ancak ekonominin profesyonellerinin beklentisi pek de bu yönde değil.

Biliyorsunuz Merkez Bankası’nın reel sektör, finans sektörü ve profesyonellerden oluşan 65 kişilik grupla yaptığı bir beklenti anketi var.

Merkez Bankası’nın yüzde 15 olarak belirlediği yıl sonu enflasyon hedefi, mayıs ayı beklenti anketinde yüzde 16.68’e yükselmiş.

Enflasyon beklentisi aylık bazda da yükselmiş. Bir önceki ankette, mayıs ayı enflasyon beklentisini yüzde 1.12 olarak belirten heyet, son ankette bu oranı yüzde 1.48’e zıplatmış!

Heyetin karamsarlığı, büyüme hedefine de yansımış. Bir önceki ankette yüzde 0.6 olarak tahmin ettikleri büyüme beklentisini, mayıs anketinde yarı yarıya azaltarak yüzde 0.3’e indirmişler!

Anlaşılan reel sektör, finans sektörü ve ekonominin profesyonelleri; Türkiye ekonomisinde yaşanan durgunluğun bu yıl boyunca süreceği görüşündeler. Üstelik daha da karamsar tahminler yapmışlar!

Yukarıda da belirttiğim gibi bana göre bu bayağı abartılmış bir karamsarlık.

Niye derseniz, açıklayayım; daha Merkez Bankası birkaç gün önce, imalat sanayi kapasite kullanım oranının mayıs ayında, geçtiğimiz yılın aynı ayına oranla 1.3 puan artarak yüzde 76.3’e yükseldiğini açıkladı.

Bakan Albayrak da daha aynı günlerde, üç stratejik sektöre 30 milyar liralık finansman sağlanacağını açıkladı. Bakan Albayrak ayrıca, haziran ayında cari fazla öngördüklerini de bildirdi.

TOBB’un Başkan Erdoğan’a bu yıl için söz verdiği 2.5 milyon kişilik ek istihdam sözünün sonuçlarını da henüz görmüş değiliz.

Hal böyle iken ekonominin profesyonellerinin giderek artan bu karamsarlığı bana hayli abartılı geliyor.

Yorumlar