17 °c

CHP’de kazan kaynamaya başladı

CHP’de her yenilgi sonrası başlayan kavga yeniden başladı. Referandumdan çıkan evet sonuçları CHP’nin içindeki muhaliflere istedikleri fırsatı vermiş oldu. Dün basın açıklaması yapan Muharrem İnce Kılıçdaroğlu’nu hedef alarak Kurultayı topla, partiyi yorma açıklamasında bulundu. Israrla CHP’nin başında kalmaya çalışan Kılıçdaroğlu bakalım bu kez ne yapacak gidecek mi kalacak mı?

Kendisine ve yönetime ilişkin eleştiride bulunanları partiden atacağını söyleyerek muhalefetin sesini kısmaya çalışan Kılıçdaroğlu’nun hamlesi ters tepti. Fikri Sağlar’ı partiden atmak için disiplin sürecini işleten Kılıçdaroğlu’na, Muharrem İnce de Meclis’te yanına aldığı 13 milletvekiliyle birlikte bayrak açtı. Genel Başkan’ın, olağanüstü kurultay kararı almasını isteyen İnce, “Türkiye’de demokrasi istiyorsak önce partimizde demokrasi istemeliyiz. Genel Başkan, istediği zaman istediği kişiyi gen başkan yardımcısı yapıyorsa sonra Cumhurbaşkanı’na dönüp ‘istediğini başkan yardımcısı yapıyorsun’ demek hakkımız yok. Amacımız kapının önündekileri içeri almak olmalıdır” diyerek Kılıçdardoğlu’nu eleştirdi.

Bulduğu her fırsatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tek adamlıkla suçlayan Kılıçdaroğlu kendisini tek adamlıkla suçlayan Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ı disipline sevk etti.

Eski Genel Başkan Deniz Baykal’ın ‘olağanüstü kurultay toplanmalı’ çıkışının ardından CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar’ın ‘tek adam’ eleştirisi sonrası disiplin sürecinin başlatılması CHP’de ipleri gerdi. CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’nin de “seçimli olağanüstü tüzük ve program kurultayı toplanmalı” çağrısı sonrasında muhalefet ile yönetim arasında taktik savaşları başladı.  Muhalifler, 1250 delegenin en az 650’sinin desteğini alamadıkları için olağanüstü kurultayı toplayamıyor. Bunun için de Genel Başkan’ın toplamasını istiyor. Ancak Tüzük Kurultay’ı için 250 imzanın toplanması yeterli. Muhalifler özetle Kılıçdaroğlu’na “Olağanüstü Kurultayı toplamazsan biz tüzük kurultayını toplarız’ diyor. Muhaliflerin son seçenek olarak tüzük kurultayı için imza toplayabileceği ifade ediliyor. Buna karşın tüzük kurultayını toplamak da yeterli değil. Tüzük kurultayının seçimli kurultaya dönüşebilmesi için yine 650 delegenin imzası gerekiyor.

Bu defa da Kılıçdaroğlu CHP’nin başında kalırsa diyecek söz yoktur derim.

Kalın sağlıcakla.

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.