10 °c

Camilerde toplanan yardımlara isyan eden imam

Helal Sana Ebubekir Hoca:

Sevgili okurlarım, camiler de neredeyse her gün bir yere yardım toplanması cami personelinin en önemli görevleri arasına girdi. Cami görevlilerinin de bu işten pek hoşnut olduğunu düşünmüyorum. Çünkü artık onlar da rahatsızlıklarını dile getirmeye başladı. Cemaat da sürekli toplanan paralar ile ilgili tepki veriyor. ‘’ Bu gün bakalım ne kadar para isteyecekler’’ diye namaza geliyor. Üstelik toplanan bu bağışlar, hemen herkesin acaba gerçekten yerine ulaşıyor mudur sorgulamasını yaptığı, akıbeti konusunda şüphe duyduğu paralar haline geldi maalesef !!!

 18 Ekim’ de yazdığım yazının sonunda da camilerde toplanan paralarla ilgili küçük bir yazı yazmıştım. Acaba günah mı işledim diye merak ediyordum ki, internette araştırma yaparken benim gibi düşünen bir imam da buldum. Hamdolsun!

İstanbul, Yenidoğan Bilal-i Habeşi Camisi’nde görev yapan imam Ebubekir Karsan, yaklaşık 1 hafta önce camilerde toplanan paraların nerelere harcandığının meçhul olduğunu söyleyerek bir video paylaşmıştı. Vicdanının sızladığını hissettiğim bu vicdanlı imama sonsuz saygımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Çektiği video büyük ses getirdi. Karsan camilerde Diyanetin emri dışında dernekler adına da paralar toplandığını belirterek, bu paraların nerelere ve kimlere gittiğinin meçhul olduğunu söyleyerek Merkezi Camilerinin derneklerin aylık 50 ila 100 bin lira kira gelirlerinin olduğunu söyleyerek bu paraların nerelere harcandığının meçhul olduğunu söyledi.

Üstelik bu derneklerin, camilerin ihtiyaçları olduğunda da camilere yardım etmediğini belirten Karsan, derneklere kimsenin hesap soramadığını belirtti. Derneklerin, imamlara baskı kurduğunu anlatan Ebubekir Karsan, yasal olarak “dernek” statüsünde olan cemaatlerin camileri mesken tuttuğunu ve camilerde toplanan rantı paylaştığını iddia edip Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım isteyerek imam hatiplik müessesine sahip çıkmasını istedi.

Geçen Haftalarda Camilerde Toplanan Yardımlarla İlgili Yazım (18 Ekim 2017):

            Ticarethanelere dönen cami vakıfları ve derneklerinin fevkalade kira gelirleri vardır. Mesela büyük camilerin sahip olduğu gayrimenkullerden elde edilen kira gelirleri çok yüksek rakamlardır. Aylık kira geliri 100 bin TL’nin üzerinde olan camiler biliyorum.

Bu ve bunun gibi camilerin yardım toplaması doğru değildir. Hatta hiçbir caminin yardım toplaması doğru değildir.

Bu işte devletin işidir. Diyanet’in, bütün camilerin ihtiyacını eksik etmeyecek kadar ödenek ihtiyacını devlete bildirip, ödenek çıkarttırması lazım gelir. Çoğu hafta müftülükler, para toplanması için camilerde duyuru yaptırmaktadırlar.

Burada da söz konusu olan para değildir. Söz konusu olan camilerin ihtiyacının Diyanet tarafından karşılanmıyor olmasıdır !!!

Ülke olarak camilere ödenek çıkaramayacak kadar fakir olsaydık zaten bu yazıyı yazıyor olmazdım. Ama ülke olarak dünyanın sayılı ekonomilerinden birine sahipken, camilerde yardım toplanması bir İslam ülkesi adına kulağa hiç hoş gelmiyor.

Milli Piyango 349 Milyon Haram Para Dağıtacak:

Dinen haram olan piyango oyunları ne yazık ki, bu gün mubah olarak görülmektedir.

Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinin büyük ikramiyesi 61 milyon lira olarak belirlendi. Çekiliş kapsamında verilecek toplam ikramiye tutarı ise 349 milyon 243 bin lira haram para olacak. Tam bilet 60, yarım bilet 30, çeyrek bilet de 15 liradan satışa sunuldu.

31 Aralık 2017'de yapılacak yılbaşı özel çekilişinde 61 milyon liralık büyük ikramiyenin yanı sıra 1 adet 10 milyon lira, 1 adet 5 milyon lira, 1 adet 2 milyon lira, 1 adet 1 milyon lira ve 1 adet de 500 bin liralık ikramiye dağıtılacak.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.