21 °c

Böyle Giderse Dolar Hükümetin Sebebi Olacak…

Dolar Hükümetin Sebebi Olacak:

Dolar, 4,92’yi görmesiyle Merkez Bankası’ndan gelen müdahale sonucu 4,54’e kadar gerilemiş ve şuan 4,65 bandında gidip gelmektedir!!!

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye'nin kur spekülasyonu ve operasyonuna tabi tutulmasının kabul edilemeyeceğini söylüyor. Dolar 5 liraya merdiven dayamışken bu açıklamayı yapması komik oluyor!!!

Demedi demeyin; hükümet seçimleri kaybederse bu dolar yüzünden kaybedecektir. Çünkü vatandaş perişan hale geldi. On binlerce kişi döviz üzerinden ticaret yapmakta. Öyle ki Tahtakale'de doların 4.92 liralık yeni rekorunun ardından bazı döviz büroları, döviz alım- satımını durdurdu!!!

Ticaret yapanlar kardan vazgeçmiş, zarar etmemenin peşine düşmüşken, Nihat Zeybekçi’nin, kur spekülasyonu ve operasyonuna tabi tutulmasının kabul edilemeyeceğini söylemesi kabul edilir gibi değil. Bunu dolar 4,92’ye çıkmadan önce söyleyip önlem almaları lazım geliyordu!!!

Akaryakıt Zamlarına Güzel Çözüm:

Hatırlanacağı üzere benzin, motorin ve LPG fiyatları ve döviz kurundaki artışlar nedeniyle meydana gelen yüksek fiyatlara karşı Bakanlar Kurulu, gelecek zam oranı kadar ÖTV oranında indirim yapılacağını ilan etmişti.

22 Mayıs gece yarısından itibaren benzin 25 kuruş, motorin 23 kuruş ve LPG Otogaza da 9 kuruş zam geldi. Ancak Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) rafineri çıkış fiyatlarından kaynaklanan değişimin, ÖTV’den karşılanacağını belirterek pompa fiyatlarına yansıtmadı!

Şuan benzinin litre fiyatı 6.26 TL, motorin ise 5,72 TL’dir. ÖTV indirimi olmasaydı ve akaryakıt zamları pompa fiyatlarına yansıtılsaydı, İstanbul'da benzinin litre fiyatı 6.79 TL, motorin ise 6.25 TL olacaktı!

Böyle güzel bir uygulamanın da döviz için düşünülüp, derhal devreye sokulması gerekiyor yoksa dediğim gibi dolar hükümetin sebebi olacak!!!

Böyle Olur Hanedan Düğünü:

            İngiltere Kraliyet Ailesi’nin taht sıralamasında 6. sırada yer alan Prens Harry, yılın düğünü olarak belirtilen nikâhla dünya evine girdi. 600 kişiye davetiye gönderilirken 10 binlerce kişi de düğünü dışarıdan izlemeye geldi!!!

Deyim yerindeyse İngiltere’de hayat durdu. Davete katılacakların şapka takma ve nikâh geçişinde herkesin ayakta durma zorunluluğu vardı!

           

Nikâh ta dikkatimi çeken çok önemli iki unsur oldu. Birincisi İngilizlerin hanedanını bu derece sevmesi, ikincisi de Prens Harry ile eşi Meghan Markle'ın yüzüklerini takıp birbirlerine yeminlerini ettikten sonra, diz çöküp İngiliz Kilisesi Başpiskoposu tarafından nikâhlarının kıyılmasıydı!!!

Nikâhın bir papaz tarafından kıyılmasına kimse ses çıkarmazken, İngiltere’de "cumhuriyet, demokrasi ve laiklik elden gidiyor" diye hiçbir habere de rastlamadım. (Doğru olanda budur)

Düğünün sonunda Prens Harry Sussex Dükü olurken, eşi Meghan Markle ise Sussex Düşesi oldu.

            İngiltere’de protokol sıralaması ise şöyledir: Kraliçe, Kraliçenin Zevci, Veliaht, Canterbury Başpiskoposu, Şansölye Lordu, York Başpiskoposu, Başbakan vs.

            Görüldüğü üzere seçilmiş bir başbakan resmi olan protokolde kendine ancak 7. Sırada yer bulabiliyor. Ve yine seçilmiş bir başbakan Kraliyet Ailesi'nin önünde diz çökmek zorunda!!!

            İngiltere Kraliyet Ailesine sembolik diyenlere soruyorum ‘sembolik olan Kraliyet mi, Demokrasi mi’?

Peki Bizde Durum Nasıl?

            3 Mart 1924’de çıkarılan 431 sayılı kanunla Osmanlı Hanedan mensupları vatandaşlıktan çıkarılmış ve ertesi gün yurt dışına sürgün edilmişlerdir!!! Hanedan mensuplarının mal varlıkları yok pahasına ellerinden çıkıp gitmiştir. Hanedanın kadın mensupları yaklaşık 30, erkekler ise 50 yıl kendi öz vatanlarına yani feth ettikleri topraklarına gelememişlerdir!!!

Sultan Abdülmecid’in Kızı Seniha Sultan, kararın tebliğinden sonra 4 Mart’ta Ankara’ya, Mustafa Kemal’e bir telgraf göndererek şöyle yazıyor: “78 yaşındayım. Odadan çıkmaya dahi gücüm olmadığından alınan son karara uymam mümkün değildir. Hayattan artık bir nasibi kalmamış olan benim gibi bir ihtiyarın yaklaşan son günlerini odasında geçirmeye müsaade buyurmanızı istirham eylerim. Abdülmecid’in Han kızı Seniha”.

Seniha Sultan’ın Mustafa Kemal’e yolladığı telgraf (Cumhurbaşkanlığı Arşivi 01013082-25)

Bu telgrafa rağmen Seniha Sultan’ın talebi dikkate alınmamış ve hanedan ile beraber o da Türkiye’den sürgün edilmişti!!!

Cennet mekân Sultan Vahideddin, San Remo’da vefat ettiği zaman borçlarından dolayı alacaklıları merhumun tabutuna haciz bile koydular. Ve bizde buna seyirci kalmışız ne acı!

Osmanoğulları’nın dünyanın en zengin hanedanı olması lazım gelirdi. Hiçbir hanedan, tarih boyunca bu kadar uzun asırlar bu derece büyük gelirlere, ganimete, hediyeye, fütuhata sahip olamamış, bu derece zenginliklere tasarruf edememişti.

Bugün Osmanoğulları’nın çoğu fakir insanlardır. Zengin olan bir kaçı da servetlerini babadan yani Osmanlı Hanedanı’ndan gelme değil, ticaret ve evlilik yoluyla elde etmişlerdir!

Ama ne acıdır ki biz, Doğu’yu ve Batı’yı dize getiren, cihana hükmeden Hanedan-ı Al-i Osman’ı hiç acımadan sürgün etmiş ve her türlü iftirayı layık görmüşüz!!!

Geçtiğimiz yıl müftülere verilen nikâh kıyma yetkisiyle beraber malum laikçiler ayağa kalkmış ve kanunun yürürlüğe girmemesi için ellerinden geleni yapmışlardı. Şükürler olsun ki yürürlüğe girdi.

Türkiye’de resmi protokol sıralamasında diyanet işleri başkanının 2. Sırada olduğunu düşünürsek, laikçilerin neler yapacağını düşünmek bile istemiyorum.

            İşte el âlem hanedanına ve din adamlarına bu derece saygı gösterip sahip çıkarken bakın biz ne yapmışız. Karar sizindir, sevgili okurlarım!!!

Kalın sağlıcakla.

Araştırmacı - Yazar

Ahmet Öztürk

1453ahmetozturk@gmail.com

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM
  • Mutafa Açıkgöz 25 Mayıs 2018 14:46 yazıklar olsun ki bize ecdadımıza böyle bir zulmü reva görmüşüz diye. Gerçekten utandım kendimden

    CEVAP YAZ 0 0 (0) Öne çıkart
  • Mehmet er 25 Mayıs 2018 14:24 Ellerinize sağlık ahmet bey çok güzel bir yazı olmuş

    CEVAP YAZ 0 0 (0) Öne çıkart
  • Melike Sönmez 25 Mayıs 2018 14:06 Dolar 7 lirada olsa değişen bir şey olmaz AKPARTİ kazanacak. Kimse kusura bakmasın dolar 1 lira olsa biz bir olmasak ne olur ki.

    CEVAP YAZ 0 0 (0) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.