1316 Defa Okundu

Sokaklarda protesto, dükkanlarda boykot var! Var ama biz bu protesto ve boykotları olması gerektiği gibi yapıyor muyuz! Boykot nedir, nasıl yapılır hakkında bilgimiz ya da saha tecrübemiz var mı! Mısır’da yapılan askeri darbeyi protesto ederken, Hollanda’yı protesto ederken, şimdi de ABD’nin ekonomik operasyonlarına karşı tepki gösterirken ok farklı görüntüler ortaya çıktı. Bir bakmışız Hollanda büyükelçiliği önünde portakal soyarak cevap veriyoruz, diğer gün döviz bürosunda dolar yakıyoruz. Tamam tepkimizi göstermeliyiz hem de en ağır şekilde, ama zaten satın aldığımız iPhone cep telefonunu parçalamak milli servete zarar vermekten başka bir şey değil. Dolarları yırtıp ABD’ye tepki gösteriyoruz ancak piyasada dolaşan dolar miktarını düşürüyoruz. Elin Amerikalısı da arkasına yaslanıp izliyor. Yıllar boyunca Koka Kolayı boykot ettik, protesto ettik, “En azından Ramazan sofralarında kola içmeyelim” dedik, Fanta’ya dönük. Yani sürekli bir mantık hatası vardı. Herkes salih niyetle sokağa iniyor, elindeki doları yakıyor, cesaret ve özveri gösterip sokakta protestolara katılıyor ama çıktılar zayıf kalıyor. Protesto ve boykot bilincinin oturmamasından dolayı aksiyon istenilen neticeyi alamıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın boykot çağrısı toplumda önemli bir hareket meydana getirdi. Bireysel boykot hamlelerinin yanı sıra, duyarlı bazı şirketler de boykot kampanyasına katıldı. Bizler de bir bardak koladan başlayarak boykotu başlatmalıyız.

Bu bilinci toplumsal olarak genç yaşta kazanmamız gerekli. Bu, sadece bugün için değil, her gün gerekli. Üretim yetersiziz diye söylenip duruyoruz. Tüketim toplumu olduk diyoruz. Ekonomide çareler bitmez Tüketim toplumu olmanın da avantajını kullanmalıyız. Bu boykot hareketini hakkıyla tamamlarsak bundan böyle kimse bileğimizi bükemez. Şu sıralar “15 Temmuz’da silah ve tanklarla yapamadıklarını şimdi ekonomik kumpasla yapmaya çalışıyorlar” cümlesi çokça kullanılıyor. İçin o kadar dolu bir ifade ki, Türkiye bu saldırıyı bertaraf ettiğinde eskisinden daha güçlü olarak yoluna devam edecek. Daha önemlisi tüm Ortadoğu’ya ve dünyaya önemli bir örnek olacak. ABD’nin her istediğini yapamayacağını kanıtlayacak. Bunu da büyük ölçüde başardı zaten. Amerikan CNN kanalı "Türkiye ile ticari savaş ABD borsalarını batırdı", "Türkiye ABD mallarına yeni tarife ile ağır tokat attı" yorumlarını kullandı. Bu bile milletçe bir olduğumuzda, boyun eğmeden dik durduğumuzda neler yapabileceğimizin işareti.

ABD, Temmuz 2017’de Katar’a ambargo uygulamış, birçok arap ülkesi Katar’a arkasını dönerken, Türkiye, Katar’ın yanında olmuş. Binlerce ton gıda ve temel ihtiyaç malzemesi göndermişti. Şimdi de Katar dost elini uzattı, Türkiye’yi ziyaret etti ve 15 Milyar dolarlık yatırım ve mevduat anlaşmasını. Her iki lider de hem yemek masasında hem de Trump’ın çok sevdiği Twitter’da sıcak ve samimi mesajlar verdi. Sonuç olarak 7 TL’leri gören Dolar 5.70’lere geldi. Atalarımızın bir bildiği var ki demiş “Para biriktirme, dost biriktir” diye.

Hayırlı Cumalar

Yorumlar