26 °c

BİR ÜNİVERSİTE

Dersliklerinin kapısında “Medreseden Üniversiteye” yazıyor. Kampüste binalarının dış sathında “soru sormayı bilmek ilmin yarısıdır” hadis-i şerifi üç lisanda dev harflerle nakşedilmiş. Bütün öğrencilere şamil olmak üzere iki seçmeli (mecburi) ders var; Bunlardan biri Medeniyet Tasavvuru ve Karatay Medresesi diğeri Ahilik ve Meslek Ahlakı.

Bir mescidi var, üniversitenin en mutena mekânında.

Bu üniversitenin mezuniyet günündeyiz.

Tarihler 8 Haziran 2018, günlerden Cuma.

Program sözlerin en güzeli Kur’an-ı Kerim ile başlıyor. Dikkatinizi çekerim; burası bir üniversite. Program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlıyor.

Güzel Kur’an-ı Kerim’imiz bu güzelliğe paralel olarak muhteşem bir sesle tilavet ediliyor. Ve usule uygun olarak Fatiha suresiyle başlanıyor.

Hatırlatmak isterim ki, Fatiha suresi Kur’an-ı Kerim’in ilk suresidir ve milletimiz tarafından Fatiha suresinin bütün kelimeleri baş üstünde, gönüllerde ve dillerdedir.

Ehli tarafından bilinmektedir ki, Fatiha suresinde 23 kelime vardır. Besmeleyi de ayetten sayarsak 27 kelime eder.

Bilmem farkında mısınız; dört kelimeden meydana gelen besmelenin tamamı Türk milletinin gönlünde, dilinde ve kalbindedir. Teferruata girmeyeceğim ama şu kadarını ifade etmeliyim; “İsim” kelimesi, beslemenin ilk kelimesidir, Kur’an menşelidir ve lisanımızı süslemektedir. Ve buradan hareketle diyebiliriz ki, bizim milletimiz besmeleli bir millettir ve sevgili peygamberimize hürmette emsalsiz olan milletimizle iftihar ediyoruz. Ne mutlu Müslüman-Türk olana.

Fatiha suresine gelince; Bu suredeki bütün kelimeler, sevgili peygamberimizin medhine mazhar olmuş Hz. Fatih’in askerleri olan bizlerin hayat rehberidir. Fatiha suresindeki ilk kelimeyi ifade edeyim; “El-hamd”. “El-hamd” kelimesi Türkçede en sık kullandığımız “hamdolsun” ve “elhamdülillah” şeklinde lisanımızı tezyin etmektedir.

Fatiha suresine gönlünü açmış bir milletin ahfadı olmaktan daha yüce ne olabilir?

İşte bir üniversitenin açılışı bu Fatiha suresinin tilavetiyle başladı.

Mezuniyet günleri Cumhuriyet tarihinde “kep” adı verilen şapkayla bütünleşmiştir. Ama bu üniversite böyle değildir. Kucaklayıcı bir ruhla misyonunu icra eden bu üniversitede “medreseden üniversiteye” anlayışının kuşatıcı sıcaklığıyla börk takılır başlara.

Börk bir Türk başlığıdır ve Hz. Mevlana’nın tasviriyle pergelin sabit ayağıdır.

Bu üniversitede verilen/verilmeye çalışılan ruh ve misyon; kendimiz olmak kaydıyla dünyaya açılmaktır.

Önce insan kendisi olmalı.

Kendisi olmayan insan, serseri kurşun gibidir. Tecrübeyle sabit olan ve yaşandığı devirlerde insanlığa huzur ve ideal temin eden medeniyet değerlerimize sahip olmak, temel ve ön şarttır.

İşte böyle bir anlayışın yansımasıdır, mezuniyet gününde Fatiha suresiyle başlamak.

Fatiha suresinin tilavetiyle başlayan mezuniyet merasimi Ahilik yeminiyle nihayete ermiştir.

Ahilik yemini besmeleyle başlar. “Yer ile gök arasında mesleğimi icra ederken çalışmayı ibadet sayan bir anlayışla, Hakk’ın rızasını gözeterek halka hizmet edeceğime” şeklinde devam eder.

Ve şöyle tamamlanır; “Mesleğimi bana, altın bilezik olarak kazandıran ustama (hocalarıma) hayatım boyunca hürmette kusur etmeyeceğime”.

Bu mezuniyet günü KTO Karatay Üniversitesi’nde icra olunmuştur.

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM
  • Misafir 19 Haziran 2018 14:22 hocam kaleminize ve dilinize sağlık daha nice aydınlatıcı ve irşat edici makale ve yazılarınızı yazmak ümidiyle sağlık ve sıhhat içinde ümmeti muhammede hizmetde var olmanız dileğiyle hüdaya emanet olun

    CEVAP YAZ 0 0 (0) Öne çıkart

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.