Bekleyip göreceğiz

Bekleyip göreceğiz

Dünyada siyasi istikrarsızlığa, ekonomik istikrarsızlığın da eklendiğini; bölgesel savaşların ardından, ticaret savaşlarının da başladığını, hatta kimi uzmanlara göre üçüncü dünya savaşının ayak seslerinin işetilmeye başladığını, sürekli yazıp çizenlerdenim.

Ayrıca bu olguya dikkat çekmekle kalmıyor, dünyanın çivisinin çıktığı bu süreçte Türkiye’yi nelerin beklediğini dilim döndüğünce anlatmaya çalışıyorum.

Aslında söylemeye çalıştığım özetle şu: Eğer Türkiye’nin dış politikasını, ya da ekonomisini masaya yatıracak isek, bunu dünyada yaşanan gelişmelerden koparmadan yapmalıyız...

Son yazımda Merkez Bankası’nın reel sektör, finans sektörü ve ekonominin profesyonellerden oluşan 65 kişilik grupla yaptığı beklenti anketinden bahsetmiştim.

Profesyonellerin bir önceki ankette yüzde 0.6 olarak tahmin ettikleri büyüme beklentisini, mayıs anketinde yarı yarıya azaltarak yüzde 0.3’e indirdiklerini belirtmiş ve bu karamsarlığı anlamsız bulmuştum.

Zira TÜİK, birkaç gün önce Türkiye ekonomisinin 2019 yılı ilk çeyrek büyüme rakamlarını açıkladı.

TÜİK verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2019'un ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2.6 oranında küçüldü.

Ekonominin yüzde 2.5’lik beklentinin de altında küçülmesi tabii ki dikkatlerden kaçmadı.

Beklentilerin de altında gerçekleşen bu oran moralleri bozdu desek yalan olmaz.

Zaten Türkiye ekonomisi 2018'in son çeyreğinde yüzde 3 gibi yüksek bir oranda daralmış ve bu veri, yaklaşık son 10 yılın en kötü değeri olarak kayda geçmişti...

Yine TÜİK verilerine göre, nisanda ihracat yüzde 4.6 artarken, ithalat yüzde 15.1 oranında azaldı.

Nisan ayında dış ticaret açığı da yüzde 55.6 küçülerek, 2 milyar 982 milyon dolara geriledi.

Büyüme oranı moralleri bozsa da, cari açıktaki gerileme yüreklere bir nebze olsun su serpti diyebiliriz.

Ekonomideki durgunluk önümüzdeki döneme de yansır ve profesyonellerin karamsarlığı gerçekleşir mi, diye soruyorsanız, ben hala iyimserim.

Cari açıktaki gerilemenin önümüzdeki aylarda da devam edeceğini, ancak büyüme hızının tahminlerin aksine daha iyimser bir rakama ulaşacağı kanaatindeyim.

Bekleyip göreceğiz.

 

  

 

Yorumlar