21 °c

Bakan Albayrak...

İç ve dış piyasaların beklentisi, Hazine ve Maliye Bakanlığına Mehmet Şimşek’in atanacağı yönündeydi. Zira Şimşek milletvekili adayı da olmamıştı.

Ancak bu göreve Şimşek yerine eski Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın atanması sürpriz oldu.

Bu sürpriz karar Doları ateşledi ve seçimi öncesi 4.50 TL civarında gezinen Dolar, 4.80 TL’ye dek yükseldi. Hala da oralarda geziniyor...

“Albayrak sürprizi” başlıklı yazımda bu durumu dile getirmiş ve sonunu da şöyle bağlamıştım:

“Hakkını teslim edelim Albayrak, enerji bakanlığı döneminde birçok başarılı işe imza attı. Aynı başarıyı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda gösterir mi, bilemem...

Anlaşılan önümüzdeki dönemde ekonomiye ağırlık vermeyi düşünen Erdoğan, koltuğa en fazla güvendiği ve en rahat çalışacağı bir ismi atadı.

Bu anlaşılır bir durum, ama dış piyasa bunu nasıl karşılayacak birlikte bekleyip göreceğiz.”

Atandığı günden bu yana Bakan Albayrak’ı yakından izliyorum; güven verici açıklamalarıyla yeni görevinde de başarılı işler yapacağı izlenimi veriyor.

Hele de G20 Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı için Arjantin'e giderken uçakta yaptığı açıklamalar hayli ilginç.

“Açık ve şeffaf olacağız” diyen Albayrak, çok güçlü bir iletişim sürecini hayata geçireceklerini belirtiyor.

Çalışmaları özel sektörden profesyonellerle desteklenen güçlü bir ekiple yürüteceklerini vurgulayan Bakan Albayrak’ın şu yaklaşımı da dikkat çekici:

“Tüm paydaşları dinleyeceğiz. Akademik camiayı, ekonomi yazarlarını, medyadaki isimleri periyodik toplantılarla dinleyeceğiz... Akıllı olan aklını, daha akıllı olan başkalarının da aklını kullanır. Herkesin aklına ihtiyacımız var.”

Albayrak, “Bakanlığımız döneminde hiçbir zaman bize bağlı konularla ilgili piyasanın gerisinde olmayacağız. Piyasanın önünde olacağız” diye devam ediyor.

Üretim ekonomisini destekleyecek bir sistemsel dönüşün adımlarını atacaklarını da kaydeden Bakan Albayrak’ın, “Artık bahane yok. Uluslararası reyting kurumlarıyla ilişkiden tutun bankalara kadar, yatırımcılara kadar çok daha geniş farklı perspektifte herkesle iletişimi çok güçlü bir şekilde sürdüreceğiz” sözlerini de es geçmemek lazım.

 

Daha öne çıkan birçok başlık var ama yerim dar...

 

Bakanın söylemleri akılcı, eğer bu akılcı söylemler eyleme geçirilirse Türkiye içinde bulunduğu ekonomik darboğazı neden aşmasın?

 

 

 

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.