Bakalım ne olacak?

Bakalım ne olacak?

Temmuz’da yaşanan flaş gelişmelerden biri de Merkez Bankası Başkanı (MB) Murat Çetinkaya’nın, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle görevden alınmasıydı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tasarrufunun en önemli nedeni bana göre, faiz konusunda yaşanan anlaşmazlıktı.

Konuyu takip edenler bilir; Cumhurbaşkanı Erdoğan uzun süredir yüksek enflasyon mu yüksek faize neden olur, yoksa yüksek faiz mi enflasyonu körükler, tartışmasında sürekli olarak faizlere vurgu yaptı. Enflasyonu kontrol etmek için faizlerin düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

Ancak MB, ne Çetinkaya öncesi, ne de Çetinkaya sonrası faiz konusunda Erdoğan’ın beklentileri konusunda tek bir adım dahi atmadı.

Zaten bu da Çetinkaya’nın görevden alınmasının en temel nedeni oldu.

Şimdi herkes büyük bir merakla, 25 Temmuz’da gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında MB’nin yeni başkanı Murat Uysal’ın nasıl bir politika izleyeceğini merak ediyor.

Görünen köy kılavuz istemez. Eğer Çetinkaya faiz indirimine yanaşmadığı için görev süresinin bitmesine on ay kala görevinden alınıyorsa, yeni başkanın yapacağı tek şey faizleri düşürmektir.

Faizlerin düşeceği kesin ancak oran ne olur bilinmez. Zira ABD ile yaşanan S-400 gerilimine ve uluslararası derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin notunu sürekli düşürmesine rağmen döviz kurları yerinde sayıyorsa, faiz indirimi için uygun bir zemin var demektir.

Ayrıca enflasyonun da düşüş eğilimine girmesi, faiz indirimi konusunda MB’nin eline daha da rahatlatıyor.

Öte yandan piyasada döviz kurlarını coşturacak bir likidite olduğu da söylenemez.

Hal böyle iken Merkez Bankası, 25 Temmuz toplantısında faizleri indirirse şaşırmayalım.

Benim asıl üzerinde durmak istediğim konu başka; belki de önümüzdeki dönemde Cumhurbaşkanı’nın “enflasyon faizleri değil, yüksek faiz enflasyonu körüklüyor” görüşünün test edildiği bir süreç yaşayacağız.

Eğer faizlerin düşürülmesinin ardından döviz kurları yukarıya doğru hareket etmez ve enflasyon hızlı bir gerileme sürecine girerse, seyreyleyin gümbürtüyü!..

O zaman neden döviz fiyatları artmasın diye yıllar boyu faizleri yüksek tuttuk sorusunun hesabını kim verecek?..

 

Yorumlar