3244 Defa Okundu

Film arşivlerinde gezerken ilginç bir kayda rastladım. 1912'de Newyork’ ta çekilmiş , 8 dakikalık bu filmde, Bahailik dininin o dönemki , lideri Abdülbaha isimli şahıs,  ABD’nin büyük şehri Newyork’a gelmiş. Burada bulunan müritleri ,kadın erkek  karışık bir şekilde,  80  yaşındaki bir adamın önünde kuyruğa  giriyor. Kimi elini öpüyor. Kimi tokalaşıyor. Filmin devamında Abdülbaha müritlerini  bir sohbet halkasında toplayıp sohbet ediyor. Fetö benzeri bir oluşumu  büyük şeytan Amerika  100 yıl önce bile desteklemiş. Peki nedir Bahailik?

Kısa kısa maddeler halinde yazacağım .

İslami bir görünüme benzeselerde İslamla alakaları yoktur .

Tüm peygamberleri kabul  ederler .

Günlük 3 vakit namazları vardır .

Cenaze hariç cemaatle namazları yoktur.

Namazlarda kendi kutsal kitaplarından ayet okurlar .

Oruçları diğer dinlerdeki oruçlardan farklıdır.

Hac ibadetleri diğer dinlerdeki Hac ibadetlerinden farklıdır .

Hacca İsrail de Hayfa şehrinde bir bölgeleri var oraya giderler . Geniş bir bahçe içinde muhteşem bir yapı .Fazla detaya girmeyecem .Google de görselleri var .Bakabilirsiniz.

Namaz öncesi ezan yoktur. İbadet 15 yaşında başlar. 70 Yaşında biter .

Kendilerine has takvimleri vardır .Bir ay 19 gündür .Toplamda 19 ay vardır . Ay isimleride farklıdır .1 senede ,kendi takvimlerine göre  361 gün vardır .

 19 Sayısı onlar için çok kutsaldır .

Tebliğ metodu genelde varlıklı elit,zengin  tabakalardaki insanlar üzerinedir .

Dünyada 8 milyon civarında taraftarı olan bir dindir .

İnterneti iyi kullanıp, barışçıl mesajlarla insanlara yaklaşırlar .Web siteleri blokları ,Facebook ,Twiter sayfaları mevcuttur .

Edirne’de liderlerinin sürgün kaldığı ev restore edilip korunmaktadır .Çok özel olmadıkça Bahai olmayan eve girmesi yasaktır .

Dünya üzerinde 3 merkez onlara kutsal bölgedir . Hayfa ,Edirne ve Akka .

Ülkemizde özellikle büyük kentlerde etkindirler. Haftalık olarak bir araya gelip toplantılar yaparlar .

BAHAİLİK DİNİNİN ORTAYA ÇIKMASI

          Bahâîliğin kurucusu Hüseyin Ali (1817-1892) Tahran’da doğdu.Babası ,şahın yanında, mevki sahibi  birisiydi.Maddi bir sorunları yoktu.İyi bir eğitim aldığı halde  kendi taraftarları onun ümmi yani okuryazar olmadığını  savunurlar.1844 yılında   etrafında adam toplamaya başladı.Tahran ve Bağdat şehirlerinde çıkardığı fitne fesattan dolayı İstenmeyen adam ilan edildi. 3 Mayıs 1863’te İstanbul’a hareket ettii. 16 Ağustos 1863’te İstanbul’a varıldı. 4 Ay  sonra da İstanbul’dan Edirne’ye uzaklaştırma kararı çıktı. Edirne’den Akka kalesine sürüldü. Akka’da 13 sene kaldı. Bu süre içinde 4 defa Hayfa’ya gitti ve son gidişinde çadırını Kermil Dağı eteklerinde şimdiki makamında kurdu. 18 mayıs 1892’de öldü. Cenazesi evindeki bir odaya gömüldü . Sağlığında büyük oğlu Abbas’ı, “Abdulbaha” unvanıyla yerine görevlendirdi.Bahailer  1. Dünya savaşı dönemi  Osmanlı devletini değil   İngiltere yi desteklediler.Abbas efendi  her zaman  Abd ,İngiltere ve Yahudi  lobileriyle  iyi ilişkiler kurdu. İngiltere1920 yılında “şövalye madalyası” ile ödüllendirildi. 1921 yılında öldüğünde babasının Karmil dağındaki mezarının yanına gömüldü. Bundan sonrası… Bahailer Şevki Efendi yönetiminde çalıştılar. Dünya genelinde ırkçılığın zararları karşısında insan sevgisi ve kardeşliğin esas olduğu “kadın haklarının” öne çıktığı görüşleri savundular. Hindistan’ın Bombay, İsrail’in Hayfa, ABD, Kenya başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde Bahai tapınakları inşa ettiler.Günümüzde (2000’li yılların başları) dünyadaki Bahailer’in sayısının 6-8 milyon civarında olduğu açıklanıyor.Bahailik dini hakkında  sayın Arif Yağyudan ’ ın makalesinden alıntılar yaptım.Kendisine çok teşekkür ediyorum.

Ne kadar acıdır ki Filistin İngilizler tarafından işgal edilince  hareketin o dönemki  lideri  Şevki efendi  İngiltere kralına şöyle dua etmişti…

Ey tanrım sana şükürler olsun Filistin’de bugün adalet çadırı kuruldu .Tanrım sen İngiltere Kralı büyük imparator 5. George’ nin kendi Rahmani tevfiklerinle yardımcı ol ve onun yüce gölgesini Filistin’de devamlı tut .

         Allah  istese   insanoğluna   islamiyeti  öğretmek için  bir  meleği   veya  bir cinide yollayabilirdi .Ama  insanlığa örnek olması  için bir  insanı seçti.Şimdiki   bazı tarikat cemaat liderlerinin   mal varlıkları  ayyuka   çıkmış .     Müritleri  kuru ekmek, çorbaya talim yaparken kendileri  en güzel et yemeklerini yerler.   Sonra buna nefis terbiyesi , tasavvuf derler.Demezlerki  peygamber  1 bardak sütü,bir avuç hurmayı   bile  sahabesiyle  paylaşmıştır.İşte  insanlar  gerçek islamiyeti  öğrenmedikleri  müddetçe  bu  milletin sırtından kene gibi geçinenler  hep olacaktır.İçlerinde  düzgün olanlar yok  mu ?  tabiki  vardır .Ama  bunlarda  diğerlerinin yanında, maalesef  zayıf kalmaktadırlar.Devletin   yanlış eğitim politikaları yüzünden gençlerimiz hızla  dinden uzaklaşıyor.Deizim , Ateizim   artıyor.Hemen hemen her şehirde kurulan  kiliselere aileleriyle  sorunlu gençlere  ödeme yapılarak  cemaate  sokuluyor.Bursa ’da  bir kilisede  bunu  gözümle gördüm. Şok oldum.İnternette  bedava  Kuran , bedava hadis  kitabı  bulamassınız. Ama  bedava İncil   her yerde var .Eve kadar  getiriyorlar.Sorunlu gençlere pisikolojik  destek veriyorlar  .Aylık en az 100 dolar ödeme yapılıyor. Gidişat hiç iyi değil. Dinden uzaklaşan gençleri terör örgütleri  özellikle seçiyor. Herkes öldüğü  zaman arkasından bir Fatiha , Yasin okuyacak , devlete, millete  hayır, hasenat  ,hizmet  yapacak evlatları  olsun ister .Ama  bu gidişle   bu olmayacak galiba  .Allah devletimize milletimize  zeval   vermesin.Allah     herkese    akıl   vicdan  ve   o  Allah ın  verdiği  bedava beyni kullanmayı  nasip etsin …

Hareketin 2. Adamı Abbas efendi. 23 Mayıs 1844 – 28 Kasım 1921. Görünümü camide gördüğümüz   bir  hocaefendiyi  andırıyor değil mi ?

Hareketin kurucusu  Mirza Hüseyin Ali Bahaullah Edirne Pasaport Fotosu

Hareketin 2. Adamı Abbas  efendi  müritleri  ile  Paris’ te Eyfel kulesi  önünde  1912 

 İsrail’ in  Hayfa kentinde  Kermil dağı yakınındaki yapımı 1963 te biten  yüce adalet evi  Bahailer  buraya hacca gelirler.

Yorumlar