“Babayiğitler” hazır

“Babayiğitler” hazır

Yerli otomobil konusunda TÜSİAD’ın devreden çıkıp, TOBB’un ön almasıyla süreç birden hız kazandı.

Yeni gelişmeler yıllar, aylar, ya da haftalarca sürmüyor, neredeyse her gün yeni bir adım atılıyordu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, hiç zaman kaybetmeden kolları sıvayarak işe başladı. Önce otomobilin üretileceği yer belirlenmeliydi…

İlk teklif İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’ndan (İTSO) geldi. İnegöl’de 2 bin 500 dönümlük arazinin hazır olduğunu belirten İTSO Başkanı Metin Anıl, bu arazinin tarıma elverişsiz ancak lokasyon olarak ulaşıma uygun olduğunu belirtti.

Arazinin Yenişehir Havaalanı’na, yapımı devam eden hızlı tren istasyonuna ve Gemlik ile Mudanya limanlarına çok yakın olduğunu hatırlatan Anıl, arazinin aynı zamanda otomobil kenti Bursa, Gebze, Kocaeli ve Adapazarı’nın tam ortasında yer aldığını söyledi…

Hisarcıklıoğlu, bir yandan üretimin yapılacağı yerle, diğer yandan da üretimi yapacak “babayiğitler”le görüşmeye ve yapılan görüşme ve kat edilen gelişmeleri anında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile paylaşıyordu.

Ağustos ayı ile birlikte gelişmeler daha da hızlandı: 7 Ağustos’ta gelinen noktayı, Sarp Sınır Kapısı'nda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la paylaşan Hisarcıklıoğlu, müjdeyi üç gün sonra 19 Ağustos’ta Zonguldak’ta verdi.

Üretim yapacak “babayiğitler”le 13 Ağustos’ta son bir görüşme daha yapacaklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Yakında bunların kim olacağını, Cumhurbaşkanımızın onayını aldıktan sonra kamuoyuna açıklayacağız” dedi.

Bir özel sektör projesi olarak hayata geçirilecek yerli otomobil üretimi için, birçok ilin yanı sıra, birçok “babayiğit”in de gönüllü olduğunu kaydeden Hibarcıklıoğlu, İnegöl’ün yanı sıra Zonguldak Filyos, Kdz Ereğli, Antep, Adana ve Kayseri’nin gönüllü olduğunu belirtti…

Yerli otomobilin hangi ilde, kim ya da kimler tarafından üretileceğini çok uzun süreler sonra değil, önümüzdeki günlerde öğrenmiş olacağız.

Anlayacağınız 6 yıl boyunca TÜSİAD’çılardan beklediği olumlu yanıtı alamayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOBB’un devreye girmesiyle yerli otomobil hayaline kavuşacak gibi.

TOBB’da kümelenen ve yerli otomobil üretimine talip olan “Anadolu Kaplanları”, sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın değil, 80 milyon Türkiye vatandaşının hayalini de hayata geçirmiş olacaklar…

Benden söylemesi çok değil, eğer 2019 Kasım’ından önce yerli otomobili yollarda görürseniz hiç şaşırmayın.

Yorumlar