2500 Defa Okundu

2006  yılıydı hanımla yeni evliyiz.İzmit te Gayret gemisi müzesi var. Beraber gezelim dedik. Amerikan  hibesi   bir  savaş gemisiyle bir denizaltıyı müze  haline getirmişler. Cüzzi bir ücret karşılığında içeri gruplar halinde  alınan  vatandaşlara bir askeri personel kısım kısım gezdirip izahatler yapıyordu. Savaş gemisi  1946  yapımı. Kore ve Vietnam savaşı gazisi bir gemiydi. 1973 yılında Türkiye ye verilmiş.1995 Yılına kadar kullanılmış 1995 te müze yapılmış. Denizaltı 1952  yapımı  30 sene Amerikan bahriyesine hizmet etmiş. Daha sonra Türkiye'ye  verilmişti. 2004'e kadar  kullanıp 2004'te  müze haline getirilmiş. Herneyse sıraya girdik bilet almak için, sıra bize geldiğinde gişedeki personel eşimin başı kapalı olduğu için  içeri almayacağını belirtti. Ön taraftan saçlarının görünmesi lazımmış. Kurallar böyleymiş falan izahat yaptı. Biz de fazla polemiğe  girmedik. İçimden akşam ben bu kurumu e-dilekçe ile şikayet ederim dedim ama sonradan vazgeçtim, şikayet etmedim.

Aradan 13 yıl geçti. Başörtüsüne yasak getirip zulmedenler artık yok. Başörtüsü serbest. Ama  ülkemde her zaman  enteresan şeyler oluyor. 1999 Seçimlerinde Fazilet Partisi  başörtülü  Merve Kavakçı'yı milletvekili  adayı yaptı. YSK adaylığını kabul etti. Kavakçı  seçildi. Meclis'e yemin etmek için geldi. Dönemin Dsp milletvekilleri  ve eski Başbakan Bülent Ecevit bu duruma karşı çıktı. Başörtüsüyle buraya  giremessiniz dediler. Dışarı  dışarı  diye tempo tutarak  yemin edilmesi engellendi. Kavakçı  salonu terk etti. Daha sonra  Amerikan vatandataşı  olduğu  anlaşıldı. Bunun üzerine Ağustos 1999'da dönemin DGM cumhuriyet başsavcısı Nuh Mete Yüksel, Kavakçı'nın milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması için fezlekeyi TBMM Adalet bakanlığına gönderdi. Fezleke sonucunda Kavakçı'nın dokunulmazlığı kaldırıldı ve Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı. Böylece milletvekilliği de resmen düşmüş oldu. 1999 yılında ABD'ye yerleşti. Washington’da George Washington Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. Bir süre ABD'de yaşayan Kavakçı daha sonra  Türkiye'ye  döndü. 3 Temmuz 2017 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, Kavakçı'nın Türk vatandaşlığının kaybettirilmesine dair 13 Mayıs 1999 tarihli Bakanlar Kurulu kararı, İçişleri Bakanlığının 12 Mayıs 2017 tarihli yazısı üzerine, 26 Mayıs'ta Bakanlar Kurulunca yürürlükten kaldırıldı. Bir süre  Üsküdar üniversitesinde  akademisyen olarak çalışan Kavakçı daha sonra Dışişleri 26 Temmuz 2017 tarihinde  kararnameyle  Malezya  Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atandı.

          Daha sonra   Kavakçı ailesinden  çok sayıda isim  devlet kurumlarında makam sahibi oldu. Gerçekten liyakat arandımı yoksa sadece soyadına bakılarakmı makam sahibi oldular bilmiyorum. Ama  Merve Kavakçı  gerçekten Amerikan vatandaşı ise ve bunu devletten milletten gizlediyse   günahı boynuna…

Devletin tepesindeki zulüm Akp yi ortaya çıkardı.Fizikte etkiye tepki diye bir kural vardır. Devlet  mütedeyyin insanlara  eşit davransaydı bugün Akp  olabilirmiydi. Her fırsatta  adaletten  kul hakkından  bahseden Akp hükümeti   şimdi  aynı şeyleri yapıyor. Böyle giderse  ters bir akımın ortaya  çıkıp bunları devletten tamamen süpürmesi  olası ihtimal. Çünkü geçmişte bunu gördük. Devleti adil olması konusunda  daha düzgün  siyaset yapılması konusunda  uyaran akademisyen , yazar , gazetecilerde   fetöcü olmakla suçlanıyorlar.Özgür basın diye bişey kalmadı.Havuz medyası deniyor.

          Gençlik  çağlarında  İzmit te  2 sefer  başörtüsü  eylemine katılmışım .Birinde gözaltına  alınıp 9 saat  içerde kalmıştım.Tutuksuz  yargılanıp sonradan beraat  ettik.Şimdi düşünüyorumda  biz bu insanlar içinmi  eylem yaptık.17 Yıllık   Ak parti iktidarı boyunca   yeşil kapitalistler  türedi.Dillerinde  Kuran  kalplerinde iman Camide  poz verenler.Ülke  kriz halinde  olduğu halde  israf ve savurganlıkta sınır  tanımayan  tipler türedi.Yandaş zenginlerin Vergi borcu sıfırlanırken.Vatandaşa yeni yeni vergiler  koyan.Elektiriğe  ,doğalgaza, akaryakıta,Köprülere, otoyollara  zam üstüne zam yapıp bu güzel ülkeyi cehenneme çevirenlere  devleti    ona buna peşkeş çekenler.Sınavsız ,liyakatsız  devlet kurumlarına  atananlar. 4 milyon 650 Bin işsiz  varken  ekonomi    iyi diye nutuk atanlar.Ne diyelim bu dünyada işiniz  iş…

İyiki  Ahiret var   hesap var.Size oyda vermiyorum .Hakkımıda helal  etmiyorum….

İşim Ahirete kalsın…Orda hesaplaşırız.

Dilerim size iktidar olmayı  yaşatan bu millet , ilk genel seçimlerde  ana muhalafet olmayıda yaşatır….

Yorumlar