17816 Defa Okundu

NİHAYET 55 YIL ÖNCEKİ MANŞETİMİZİ DEĞİŞTİRİYORUZ

         55 Yıl önce "Esir Ayasofya" olan manşetimizi, bugün ‘’Özgür Ayasofya’’ olarak yazmayı nasip eden Allah’a hamdolsun.

            Yine bu manşeti bana nasip eden Allaha hamdolsun!

            Ayasofya zincirlerini kırdı, artık özgür!

            Ayasofya’yı ibadete açmakla, yalnız mecburiyetimizi yerine getirmedik. Tüm dünyaya da Ayasofya’nın "Kılıç Hakkı’mız" olduğunu bir kez daha hatırlattık!

İstanbul’un fethi sıradan bir olay değildir. Peygamber Efendimiz tarafından müjdelenmiştir. Ayrıca, Fatih Sultan Muhammed Han İstanbul’u fethederek, "ortaçağı" kapatıp "yeniçağı" açmıştır. Ayasofya İstanbul’un fethinin sembolüdür, timsalidir.

Fatih Sultan Muhammed Han’ın "Kılıç Hakkı" olarak camiye dönüştürdüğü Ayasofya'nın, "müze" olarak kullanılması kabul edilir değildi. Şükürler olsun ki bu gün tekrar "CAMİİ" olarak devamının yolu, halkın büyük çoğunluğunun da desteği ile açılmıştır.

Bu konuya muhalefet gösterenlerin niyeti ne olabilir acaba? Nasıl bir ruh halindesiniz? Yaşadığınız topraklarda "özgürlük, egemenlik" çığlıkları atarak gezip, kendi ecdadınızın size emanet ettiği değerlere nasıl sahip çıkmazsınız? Başkalarının "istedikleri" emirleri yerine getirmek mi egemenlik? Dünyanın saygı duyduğu ecdadınıza saygısızlık etmek mi özgürlük? Yazıklar olsun!

Muhalefet edenlere inat, Ayasofya’yı her vakit namazlarında dolduralım. Dünyaya gösterelim "Müslümanın gücünü." 

Bir Müslüman olarak, böyle kadim bir şehir olan İstanbul’da yaşamaktan gurur duyuyorum. Bize bu dünya şehrini fethedip, emanet eden o güzel "KOMUTAN’A" minnettarım. Ne iyi ettin de İstanbul’u fethettin, Koca Fatih Sultan Muhammed Han. Mekânın cennet olsun.

Ancak, ikon ve fresklerin namaza mani olmadığı açıklamaları doğru değildir. Nasıl "namaza mani değil", bal gibi de manidir. Geçmiş ulemaların fetvalarına bakılırsa, namaza mani olduğu anlaşılır. Kilise süslemesi olan ikon ve freskler de tamamen kaldırılmalı ya da kapatılmalıdır. Fatih Sultan Muhammed, Ayasofya’yı camiye çevirirken ikonların üzerlerini sıvalamıştı. Müzeye çevrildiği zaman bu sıvalar kazıtılmış, bence bugün yine sıvanmalıdır.

Kalın sağlıcakla…

 

Yorumlar