Arkası gelecek...

Fitch Ratings’in Türkiye'nin kredi notunu “BB-“ye, görünümünü ise “negatif”ten “durağan”a revize ettiği haberini okurken tebessüm etmekten alamadım kendimi...Ne de olsa geçtiğimiz yıl Türkiye üzerine oynanan oyunda, S&P, Moody’s’in yanı sıra Fitch de önemli bir rol üstlenmemiş miydi?

Fitch Ratings’in Türkiye'nin kredi notunu “BB-“ye, görünümünü ise “negatif”ten “durağan”a revize ettiği haberini okurken tebessüm etmekten alamadım kendimi...

Ne de olsa geçtiğimiz yıl Türkiye üzerine oynanan oyunda, S&P, Moody’s’in yanı sıra Fitch de önemli bir rol üstlenmemiş miydi?

Bu üç uluslararası derecelendirme kuruluşu, iflasın eşiğine gelen Yunanistan ve İtalya’ya bol keseden not verirken, Türkiye’nin notunu sürekli düşürmemişler miydi?

Tüm beklentiler, Türkiye ekonomisinin dış operasyonlar sonucu girdiği durgunluğu aşamayacağı ve ifasın eşiğine geleceği yönündeydi.

Ama beklenenin aksin hükümetin zamanında aldığı önlemlerin de etkisiyle, ekonomi yavaş yavaş toparlanmaya başladı.

Türkiye’ye operasyon çekildiği 2018 yılında, döviz kurlarındaki yükselişin de etkisiyle enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 20’yi aşmış, faizler ise yüzde 30’lara dayanmıştı.

Bu yıl ise enflasyonun neredeyse yarıya yakın azalarak yüzde 12’lerde gerçekleşmesi bekleniyor.

Merkez Bankası’nın (MB) aldığı kararlarla faizlerde de önemli bir gerileme yaşanıyor. Neredeyse üç ay önce yüzde 24 seviyelerinde gezinen faiz, MB'nin indirim kararlarının ardından bugün yüzde 14’e gerilemiş durumda.

Geçen yılın ilk dokuz ayında gelen turist sayısı 36.5 milyon iken, bu sayı bu yılın aynı döneminde 41.5 milyonu aştı. Turizm geliri ise 26 milyar 630 milyon dolara ulaştı...

Türkiye, Dünya ticaretindeki daralmaya rağmen ihracatını artıran ülkeler arasında da ön sıralarda yer alıyor.

Özetle, enflasyonun yanı sıra faizlerin de gerilediği, turizm ve ihracat gelirlerinin hızla arttığı ve TL’nin değerinin yükseldiği bir süreçten geçiyoruz.

Ekonomideki toparlanma önümüzdeki yıldan itibaren daha da hızlanacak ve Türkiye’yi iflasın eşiğine getirmeye çalışanlar bir kez daha hüsrana uğrayacaklar.

Siz görün o zaman S&P, Moody’s ve Fitch’in Türkiye güzellemelerini!..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yorumlar