292 Defa Okundu

Hatay Cumhuriyeti Meclisi

Hatay'a geldiğimde aklımda Hatay'ın tarihi ve bağımsızlık süreci dolaşıyordu. Bağımsızlık mücadelesi veren ve daha sonra Türkiye'ye katılma kararı veren bu meclisi ziyaret etmeliydim. Bu meclis, bence TBMM kadar önemli ve milliydi.

Kafamda böylesine önemli bir meclisin mutlaka müze veya kütüphane yapıldığı düşüncesi vardı.

Hatay'a gelip meclisi görmek istediğimi söyleyince beni bir cafe'ye getirdiler. Önce Künefe yiyeceğimiz yer sandım, önce meclisi görelim sonra künefe yeriz dedim. Tamam dediler ve arka tarafta bir salona götürdüler.

Meğer meclis binası künefeci olmuş, altlarında da bir çok dükkanlar var. Tarihi meclis salonu da boş duruyor ama künefecinin müşterilerinin tuvalet ihtiyacı için açık tutulmuş, çünkü tuvalete giden yol meclis salonundan geçiyor...

Büyük hayal kırıklığına uğradığım gibi, tarihe karşı bu hunharca yaklaşımı da kınadım.

Buradan Kültür Bakanlığına ve Hatay Belediye Başkanlığana sesleniyorum. Bu ayıbı temizleyin. Bağımsızlık mücadelesinin yapıldığı bu tarihi mekana saygısızlık yapmayın. Bu kararı alan kişilerin aziz hatırasını kirletmeyin..

Tarihimizi kapitalizme yedirmeyin.

En azından bazı yerler kalsın.

Buranın meclis salonu çocuklar için tiyatro salonunu dönüştürülebilir, diğer yerler müze ve kütüphane yapılabilir.

Ayrıca meclisin çevresi de harabe ve bakımsızdı. Sahi Belediye başkanları ne iş yapar?

Tarih katliamı mı?

Bu mu vefa?

Meclis kürsüne doğru yürüdüm. Kendimi yüzlerce milletvekiline bağımsızlık kararını okuyacak olan delege gibi gördüm. Kürsüden koltuklara baktım.. Heyecanla bağımsızlık kararını bekleyen yüzler gördüm...

Hatay'a böyle bir hakaret yakışmıyor...

Tarihe sahip çıkın

Bu meclisi bir an önce asli huviyetine tarihe ve gençlere kazandırın...

Yorumlar