532 Defa Okundu

 Yerel seçimler için adayların netleştiği şu günlerde başkanlık yarışı için projeler art arda açıklanmaya başlandı. Büyükşehirlerdeki il ve ilçe başkan adaylarını öncelikli olarak açıklayan AK Parti yarışa hızlı başlayarak kampanya döneminde avantaj elde etmek için hamle yaptı. İsmi kamuoyuna duyurulan adaylar hazırladıkları projelerle vatandaşların karşısına çıkarak desteklerini istiyor.

2018’deki genel seçimlerde farklı bir ittifak modeli ile tanışan Türkiye, yine siyasi tarihimizde farklı yeri olacak bir seçime hazırlanıyor. Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı olarak 2 kutupta gerçekleşecek olan seçim, bir noktada ABD’deki Cumhuriyetçiler – Demokratlar ilişkisini andırıyor. Fiili durum ne zaman resmiyet kazanır bilinmez ama Türkiye’nin de bu sisteme doğru gittiğini söyleyebiliriz. Sağ ve sol partiler sistemsel bir çatı altında buluşarak siyasi hayatlarına bir arada devam edebilir. Son yıllarda farklı siyasi yapılarla tanışan Türkiye iki kutuplu siyasi sisteme -kolay olmasa da- alışacaktır.

Özhaseki’nin Tecrübe Avantajı

31 Mart seçimlerinin en çok takip edilen şehirlerinden biri de Ankara. Devletin ve Anadolu Medeniyetlerinin merkezi olan Ankara’da Mehmet Özhaseki ve Mansur Yavaş yarışı var. Daha önce 5 dönem belediye başkanlığı yapmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı döneminde terör mağduru bölgelerin yeniden inşasını gerçekleştirmiş, partisinde yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yapmış ve bu süreçte Türkiye’deki AK Partili tüm belediye başkan adaylarının belirlenme süreçlerine direk müdahil olmuş Mehmet Özhaseki şimdi de Ankara’ya talip. Bakanlık ve Genel Başkan Yardımcılığı dönemlerinde, Türkiye’nin şehircilik sorumluluğunu üstlenen ve başarılı olan Özhaseki’nin Başkente aday gösterilmesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’yı ne kadar önemsediğin diğer bir göstergesi. Bazı kaynaklara göre Mehmet Özhaseki’nin Ankara adaylığı, son kabine değişimi sırasında netleşmişti. Özhaseki’nin ismi açıklandıktan kısa süre sonra ciddi ve büyük ölçekli projelerle halkın karşısına çıkması tecrübesinin avantajı olarak karşımıza çıkıyor. Gençlik, çevre, spor, kültür, turizm ve şehir ekonomisini merkez alan projelerle rakibine fark attığını söyleyebiliriz. Mansur Yavaş’ın seçim kampanyası için belirlediği sloganı da yaratıcı bulmadığımı eklemeliyim. “Mansur, Bereket ve Huzur” mana anlamında güzel ancak etki ve slogan olarak çok zayıf. 2014 yerel seçimlerinde kullanılan “Yavaş Gardaşım Yavaş” ifadesinin de tam tersi etkisi vardı. Slogan olarak akılda kalıcı ancak anlam olarak çok iticiydi. Sadece şehir merkezinin değil Ankara’nın dış ilçelerinin de derdini bilen, çözüme kavuşturabilecek başkan adayı bu süreçte öne geçecek. Sokakları kadar, Ankara’nın bağları da belirleyici olacak.

Yorumlar