ANDIMIZ

ANDIMIZ

İlköğretimde Andımızın okutulması uygulamasının Milli Eğitim Bakanlığınca 2013 yılında kaldırılması işlemi 5 yılın ardından Danıştay 8. Dairesi tarafından iptal edildi. Danıştay idari işlemi iptal etmekle kalmadı, kendisini idarenin yerine koyarak yeni bir karar ihdas edip, konunun felsefi derinliğine girerek Andımızın tekrar okullarda okutulmasının ne kadar yararlı olacağı, bunun çocuklarımızın doğruluk ve ahlak bilincinin gelişmesine de katkı sağlayacağını dile getirdi. Danıştay bir nevi hem yetki aşımında hem de görev gasbında bulundu. İdari yargıda idarenin görev alanına girip görev gasbında bulunmak büyük bir kural ihlalidir, bu da evrensel hukuk ilkelerinin ağır bir ihlalidir. İdare mahkemeleri ve Danıştay ancak idari iş ve işlemlerin hukuka uygunluğunu denetleyebilir, yerindelik denetimi yapamaz. Yani idarenin kararlarının hukukun dışında siyaset, kamu yararı, toplumsal duyarlılıklar vb. konular bakımından yerinde olup olmadığını değerlendiremez.

Nüfusumuzun % 99’ u müslüman, yaklaşık olarak % 80’ninden fazlası Türk veya kendisini Türk hissediyor olmakla birlikte, her zaman farklılıkların da göz ardı edilmemesi gerektiği, insan hakları, kapsayıcılık ve kuşatıcılık ilkelerinin de dikkate alınması gerçeği yadsınamaz bir zorunluluktur. Türkiye'de herkes Türk değil, kendisini farklı etnik gruplarda tanımlayanlar olduğu gibi Lozan antlaşmasına göre  resmi gayri Müslim azınlıklar da söz konusudur.

İnsan hakları, hakkaniyetli ve kuşatıcı bir çözüm bulalım derken ipin ucunu da asla kaçırmamamız gerektiği son derece hayatidir.  “Ne mutlu Türküm” demeyen, Türklükten rahatsızlık duyanların Türk Bayrağı, Türk Lirası, Türk Malı vb. isimlerdeki Türk adının da çıkartılması gibi ipe sapa gelmez, mantıksız, bilim ve izandan uzak taleplerinin asla dikkate alınmayacağı kılıçtan keskin bir netlikle ortaya konulmalıdır. Pişmiş aşa su katılmamalıdır. Andımızın okullarda tekrar okutulması derin ve kapsayıcı, kuşatıcı medeniyetimize, mantığa, bilimsel pedagojik anlayışa, medeniyet sosyolojimize ve ülkesel sosyolojimize uygun değildir. Zorunlu olmamalı, olsa bile içeriği değiştirilerek kapsayıcı hale getirilmelidir. Türk yerine Türkiye Vatandaşıyım ya da Türkiyeliyim gibi ibareler kullanılmalıdır. Kaldı ki Devletimizin de adı Türkiye Cumhuriyeti Devleti dir.

Lafla peynir gemisi yürümez. Şekle, şemale, dış görünüşe bakarak iş yürümez, sadece ritüellerle sorun çözülmez. Beyaz kağıda dünyanın en güzel yasalarını yazmakla, en güzel andları veya yeminleri etmekle  hayatta yol alınmaz, icraat olmadıkça. Önemli olan özdür, içeriktir, derinliktir, uygulamadır.

Türkiye'de din, vicdan, inanç ve ibadet özgürlüğünün, kılık ve kıyafet özgürlüğünün, insan haklarının Atatürkçülük ve laiklik adına hunharca ve barbarca katledilmesine ilişkin Üstad Necip Fazıl Kısakürek'in çok güzel bir sözü vardır: “ Uzaya roket fırlattınız da başörtüsüne mi takıldı?” Hayır.

 

Madem andımız bizim için çok önemli, hayati, olmazsa olmazımız! Onunla birlikte bugüne kadar çok önemli işlere imza atmış olmalıydık. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından yazılan ve 1933’ten beri (Since 1933) tam 80 yıl okutulan andımız sayesinde ne yaptık?

Her gün ettiğimiz “ Türküm, doğruyum, çalışkanım… “ bize ne verdi veya ne kattı?

Hiç.

80 yıl andımızı okuduk, uzaya roket mi gönderdik, gezegenlerin arasında sörf mü yaptık, nükleer silah mı ürettik, dünyanın en başarılı üniversiteleri bizde mi, kişi başına milli geliri 100 bin dolara mı çıkarttık, uçak gemisi mi ürettik, savaş uçağı mı ürettik, yüzde yüz yerli dünyaca ünlü teknolojik ürün mü ürettik?

Hayır.

Doğru, çalışkan, dürüst, ahlaklı, kurallara uyan, saygılı, duyarlı, kendisine-milletine-devletine güvenen saygın bir nesil mi yetiştirdik?

Hayır.

Sahtekar, hırsız, torpilci, vergi kaçıran ve çalışmayan bir nesil yetiştirdik. Ancak yetiştirdiğimiz bu nesillerin hepsi de andımızı ezbere biliyorlar.

Demek ki ezberle ve lafla peynir gemisi yürümüyor.

Bırakalım şekle, dış görünüşe ve ezberlere takılmayı; öze, içeriğe, derinliğe ve icraata bakalım!

 

Yorumlar