16 °c

Albayrak sürprizi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sistemin yeni kabinesini açıkladığında şaşırdım doğrusu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Soylu ve Enerji Bakanı Albayrak’ın yerlerini koruyacağını düşünüyordum, ama Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olacağına ihtimal vermiyordum.

Şaşıran sadece ben değildim; genel beklenti de Mehmet Şimşek yönündeydi.

Sadece iç piyasa açısından değil, dış piyasa açısından da Şimşek’in atanmaması düş kırıklığı yarattı diyebilirim. Çünkü Şimşek, dış piyasalarca bilinen, tanınan ve güven duyulan bir isimdi.

Türkiye’nin en yumuşak karnı ekonomi olduğu için özellikle de dış piyasaları rahatlatmak adına Şimşek’in atanması bekleniyordu...

Zaten ilk olumsuz tepkiyi Dolar kurunda yaşadık; 4.5 TL’ye kadar gerileyen Dolar, bakanların açıklanmasının ardından 4.7 TL’ye kadar yükseldi.

Gerçi Dolar, çıkar da iner de sırf kur üzerinden bazı çıkarsamalarda bulunmak doğru değil, ama önümüzdeki dönemde sadece Türkiye’yi değil Dünya ekonomisini de zorlu bir süreç bekliyor...

Hakkını teslim edelim, uzmanlık alanı enerji olan Albayrak, enerji bakanlığı döneminde birçok başarılı işe imza attı. Aynı başarıyı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda gösterir mi, bilemem...

ABD ile Çin arasında başlayan ticaret savaşı, AB’nin yanı sıra birçok ülkeyi daha kapsama alanına alarak giderek genişliyor.

2017’de 1.8 trilyon Dolar artarak, 17.7 trilyon dolara ulaşan Dünya ticaret hacminin, bu yıl sırf ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı nedeniyle 2 trilyon dolar azalması bekleniyor.

Bu madalyonun bir yönü, diğer yönü daha da karamsar; FED’in ardından Avrupa Merkez Bankası’nın da faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Yani Doların ardından bu kez Euro da değer kazanan paralar arasında yer alacak.

Bunun diğer bir anlamı ise şu; yabancı fonlar artık Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere akmayacak, gelişmiş ülkelerde kalacak.

Oysa Türkiye’nin hem cari açığını kapatması hem de uygulayacağı yatırım hamlesi nedeniyle acilen yabancı sermayeye ihtiyacı var.

Anlaşılan önümüzdeki dönemde ekonomiye ağırlık vermeyi düşünen Erdoğan, koltuğa en fazla güvendiği ve en rahat çalışacağı bir ismi atadı.

Bu anlaşılır bir durum, ama dış piyasa bunu nasıl karşılayacak birlikte bekleyip göreceğiz.

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.