9 °c

AK PARTİ MHP EVLİLİĞİ

Hani hemen hepimizin diline pelesenk olmuş Süleyman Demirel sözü ‘’ siyasette yirmi dört saat uzun süredir ‘’ sözünden hareketle, seçimlere ise bir buçuk yıl gibi devasa bir zaman dilimi olmasına rağmen, yazılı ve görsel medya da, Ak parti ve mhp arasında bir evliliğin nikâhını kıymış önemli bir kitle arzı endam etmekte. Elde ki mevcut malzemelere bakılınca, nikah memurlarına hak vermemekte olası değil gibi görünmekte.

Evet, özellikle MHP’nin genel başkanı ve yetkili kişilerince yapılan açıklamalara bakılınca, yabana atılır gibi bir tez gibi de durmuyor.

Ama ne hikmetse bir türlü benim damak ve ruh tadıma tatminkâr dokunuşlar yapmıyor. Bir şeyler eksik bir şeyler. Yağımı, tuzumu bilemiyorum ama bir şeyler eksik geliyor bana.

Evvela siyasetteki şaşırtıcı ve hatta deprem etkisi yapmış ayrılıklar ve birleşmelerin, hatıra defterimde önemli bir kapsama alanı mevcut. Hülasa en olmaz dediklerimiz olmuş, en ayrılmaz dediklerimiz kılıç kalkan kuşanmış ve ihtimal dahi vermediklerimiz kanka olmuşlardır.

Siyasi hayatımız böylesi devasa çalkantılara sahne olmuşken, öyle üst çıtadan konuşmak beni korkutuyor. Bol keseden evlendirmek, zamansız boşamak abandone hallere sokuyor bizleri. Hadi biraz gerilere gidelim. Nice siyasetçilerin tavukçuluk yapacağım, nice akademisyenlerin apoletimi sökeceğim iddiaları sonucunda nasıl ters köşe oldukları, daha üç beş gün evvelki yaşanmışlıklardan.

Bütün bu ve daha birçok veriden hareketle, mevcut evliliğe nikâh kıymaya ve hatta kıymış kişilerin başlarına gelebileceklerini düşündükçe, gülmek ile korkmak arasında yaman gitgeller yaşamaktayım

Hem ne bu acele?

Kimin neden korkusu, endişesi var da böylesi bir duruma hevesli memur rolüne bürünmüşler. Denebilir ki özellikle 15 Temmuz sonrası meydana gelmiş sıkı birliktelik, bizleri böylesi bir kanaate sevk ediyor. Evet, önemli bir varsayım. Lakin önümüzde ki kocaman bir buçuk yıllık sürecin nelere gebe olduğunu, hangimiz nasıl tespit edeceğiz sorusu da ayrı bir yerde kendisini muhafaza etmiyor mu?

Siyaset ve siyasette ki birliktelik bir pamuk ipliği mesabesinde iken, bu denli atarlı varsayımlar yapmak, akıldan vazgeçtim geçmiş yaşanmışlıklara önemli oranda ters düşmektedir. Evet, bugün itibarıyla bahsi geçen partilerin önemli miktarda elde ettikleri hasatları mevcut. Ve bu hasadın hasenatını da mevcut iki partinin hanesine yazmak, bugün itibarıyla pek göz hırpalamıyor. Ama gelip gidip gözümün önüme geçmiş yaşanmışlıklar gelince, kal kaldığın yerde diyorum kendi kendime.

Her ne kadar MHP yetkililerince gayet cüretkâr açıklamalar gelmiş olmasına rağmen, bu durumun tam tersi olan daha sakin, daha ihtiyatlı duran bir Ak parti gerçekliği de orta yerde durmaktadır. Ve korkarım ki bir müddet sonra bu yavaş, ihtiyatlı duruş MHP cephesinde bir soğuma, kırgınlık, sonra kızgınlık ve sonra ayrılışa bile kapı aralayacak bir potansiyel taşımaktadır. Böylesi bir refleksin gelişme potansiyeli olduğu gibi, hayata geçirilmesi de yadırganır gibi gelmiyor bana. Zira size verilen bunca paslara duyarsız kalmak, anlamına dair kanaatkâr bir tek açıklama dahi yapmamış olmak, kolay sindirilir bir durum da değildir. Bir bakıma nefislerin, gururun devreye girmesi ve dolayısıyla masanın devrilmesi gözünüze ırak geliyor mu !?

Ak parti olumlu ya da olumsuz mutlaka bir karar vermeli ve bunu da kamuoyuna illaki deklere etmelidir. Kocaman bir muğlak alan, puslu bir durum ve bu puslu durumdan nemalanmak isteyen kişilerin varlığı da pas geçilir gibi değildir.  Ayrıca, iki partinin birbiri ile geldikleri nokta, nezaketen de olsa böylesi bir açıklamayı zaruri kılmaktadır. Şayet kapalı kapılar ardında sağlanmış bir birliktelik var ise ve bundan kaynaklı cüretkâr açıklamalar yapılıyor ise, bu durum bütün yazdıklarımızın tamamını kaldır çöpe at durumuna getirmektedir. Birçok tezin gırla gittiği mevcut durum, her hâlükârda aydınlığa kavuşturulması ve kamuoyunu aydınlatmayı her iki partiye de dayatmaktadır. Zira iki partinin önemli bir kitlesi bulunmaktadır. Ve bu önemli kitle konuya dair doyurucu bir açıklama beklerken, kafa karıştıran ve hatta ürküten bu durumdan da bir an evvel kurtulma psikolojisi içerisindeler. Bir karar verin artık, var mısınız yok musunuz..!?

 

Benim böylesi bir başlık atmış olmam, piyasa da hayli şişirilen böylesi bir böylesi bir evlilik bir yana sözlenmenin bile olmayacağına olan inancımı yazımın daha başında şerh etmiş olayım.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.