1064 Defa Okundu


Yüksek Seçim Kurulu Cumhurbaşkanı seçimi geçici aday listesi yayımlandı. Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener, Muharrem İnce, Doğu Perinçek, Temel Karamollaoğlu ve Selahattin Demirtaş Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olmak için halkın karşısına çıkacak. Yüzde 50 artı 1 alan isim ise Cumhurbaşkanı olacak. İttifak arayışına giren CHP her yerden “ret” cevabı alınca son çare “en azından bir adayımız olsun” zihniyetiyle Muharrem İnce’yi “Gel Bakalım Buraya” diyerek sahaya sürdü. Burada Muharrem İnce’yi takdir etmemek mümkün değil. Partisinin dahi kendisini zorunluluktan aday gösterdiğini bile bile, binlerce kişinin arasında “Gel Bakalım“ diye kürsüye çağırılmayı sineye çekip Kılıçdaroğlu’nun adayı olarak sahaya indi.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için ümidi olmasa da, Fors ile verdiği pozlar, hazırlattığı görseller onu parti içinde daha ileriye taşıyacaktır. Kılıçdaroğlu’na karşı genel başkanlık yarışlarını kaybeden İnce, parti içindeki karizmasını Cumhurbaşkanlığı adaylığı süreci ile arttırmış oldu. Herkes de biliyor ki CHP Genel Başkanını delegeler değil de parti üyeleri seçse Kılıçdaroğlu büyük hezimete uğrar.

Aday tanıtım toplantısı sırasında Kılıçdaroğlu’nun, Muharrem İnce için “Yeni bir politikacı” ifadesini neden kullandığını ilk başta anlayamamıştım. Sahneye çıkar çıkmaz CHP rozetinin çıkararak “yeni politikacı” olmanın hakkını verdi. Aynı toplantıda konuşan İnce’nin dili sürçtü ve “AK Partililer” dedi. Konuşmanın devamına bakıyoruz “AK Parti” demeye devam ediyor. Bir anda “AKP” ifadesi unutuluyor. Bir anda muhafazakar bir aileden geldiğini kameralar karşısında ilan ediyor. Kur’an Kursuna gittiğini öğreniyoruz, hatta Ayetel Kürsi’yi hızlıca öğrendiğini gururla anlatıyor Muharrem İnce. Hoca, imam ve hafız olmasını dahi istemiş, ancak “kısmet” olmamış. Sanki bir meziyetmiş gibi ailesinde tesettürlü bireylerin olduğu servis ediliyor, orak ile ot biçen Cumhurbaşkanı aday videoları sosyal medyada dolaşıyor. Görüyoruz ki, CHPsürekli eleştirdiği "Siyasal İslam" kavramı üzerinden seçim stratejisini şekillendiriyor. Tüm bunlar aklıma 2011 yılında TBMM Genel Kurulu'nda yaşanan bir olayı getiriyor. Muharrem İnce, o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözünü keserek "Din Tüccarlığı" yapıyorsunuz ifadesi kullanmıştı. Erdoğan ise sosyal medya literatürüne giren o cümleyi söylemişti ""Biz dini yaşarız, tüccarlığını siz yaparsınız."

Şimdi sıkı durum milletvekili iken ahıra dahi girmiş, hem de iki defa… Kardeşi “Abim milletvekili oldu ben onun yerine çalışırım” demiş de öyle bırakmış. Milletvekili oldu diye babasının verdiği işten kaçan bir siyasi, Cumhurbaşkanı olursa acaba milletin hangi işinden kaçar.

 

Yorumlar