9700 Defa Okundu

AB’nin bayrakları iniyor:

                Korona virüsü salgınında en çok can kaybının yaşandığı İtalya’da, birçok İtalyan siyasetçi sosyal medya hesaplarından kameraların karşısına geçerek, Avrupa Birliği'nin yanlarında olmadığı iddiasıyla tepki gösteriyor.

İtalya Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Fabio Rampelli, odasında bulunan Avrupa Birliği bayrağını kaldırdı ve yerine İtalya bayrağı astı.

İsveç merkezli sağlık şirketi Mölnlycke'nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, Çin'den İspanya ve İtalya'ya gönderilmek üzere ithal ettikleri milyonlarca yüz maskesi ve eldivene Fransa'nın el koyduğunu bildirdi.

Şirketin Genel Müdürü Richard Twomey, söz konusu malzemenin Fransa üzerinden İtalya ve İspanya'ya gönderileceğini belirterek, ''Fransa, sağlık ürünleri ihracatını yasakladı. Kendi malı olmadığı halde maske ve eldivenlere el koydu. Bu son derece rahatsız edici, yakışıksız bir hareket.'' Diyerek yeni siparişlerin Belçika üzerinden gönderileceğini bildirmiş.

Umarım, milyonlarca yüz maskesi ve eldivene bu kez de Belçika el koymaz!

Uslanmaz bu batı:

Kıymetli okurlar, Batı’nın Afrika’ya olan zulmü hepimizin malumudur. Ne yazık ki sömürge sistemiyle hayatları ellerinden alınmış milletlerdirler. Allah yardımcıları olsun…

Fransa Ulusal Sağlık ve Tıp Araştırmaları Enstitüsü Araştırma Direktörü Camille Locht ve Cochin Hastanesi Yoğun Bakım Servisi Sorumlusu Jean Paul Mira'nın "Covid-19 aşısı Afrika'da denenmeli" demiş utanmadan.

Bu nasıl bir cürettir? Bu nasıl bir insan ayrımıdır? Bu nasıl bir ırkçılıktır? Hani sürekli savunduğunuz insan haklar(!)? Hani eşitlik? Size gelince bunların hepsi var dimi!!!                               İşte bu yüzden diyorum ‘’Batı’nın uslanacağı yok’’ diye!

Bu saygısızlığa efsane futbolcu Didier Drogba, "Afrika bir test laboratuvarı değildir. Bu aşağılayıcı, yanlış ve derin bir şekilde ırkçı sözleri yürekten kınıyorum" diyerek çok güzel cevap vermiş.

İtalya ve İspanya yardımları:

Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki fabrika ve dikimevlerinde üretilen maske, tulum, yüz maskesi, göz maskesi ve dezenfektanlar kargo uçağı ile İspanya ve İtalya'ya gönderildi.

Türkiye-İspanya, Türkiye-İtalya bayrakları yan yana bulunan kargo paketlerinin üzerine İtalyanca ve İspanyolca yazılan, Hz. Mevlana'nın "Ümitsizliğin ardından nice ümitler var. Karanlığın ardından nice güneşler var'’ ile 'Türkiye'den İspanyol-İtalyan halkına sevgilerle" sözlerine yer verilmişti.

Malum medya ve yazarları hemen hükümeti eleştirmeye başladı. Kıymetli okurlar, yardımların yapılması gerekiyor mu? Evet, yapılması gerekiyor! Çünkü bu yardımlar Türk İslam geleneğidir. Tıpkı Selçuklu ve Osmanlı’da olduğu gibi.

Ancak, hükümetimiz de şunu bilmeli. Kirasını ödeyemeyen işletmelerin, esnafların, yevmiye ile çalışan milletinin olduğunu unutmamalı. Dışarısı böyle insanlarla kaynıyor. Evinde kalmayan insanların %50’si bu yüzden evinde kalmıyor, kalamıyor. ‘’Kalırsam ne olur halim’’ diye düşünüyor!!!

Gelişmiş ülkeler toplamda 4 trilyon dolar ekonomi paketleri açıklarken, bizde 10 bin lira gibi ciddiye bile alınmayacak rakamlarla kredi verilmesinden bahsediliyor. Onu da ‘’geliri 5 bin liranın altında olanlar’’  şartıyla veriyorlar.

 

Yorumlar