26 °c

5816 Sayılı Kanun

#Atatürk İlah Değildir:

Yine 5816 sayılı kanun, yine tutuklama. 10 Kasım günü “Atatürk’e ve hatırasına alenen hakaret” suçlarından gözaltına alınan Emine Şahin,  "Atatürk ilah değildir, Allah'ın kanunları var. Atatürk Batı'nın kanunlarını getirdi" dediğini demiş ancak yine de tutuklanarak ceza evine gönderilmiştir.

Bu tutuklama ile Türkiye’de adalet yoktur nidaları atanlarda haklı çıktılar ne yazık ki. Dünyanın hiçbir yerinde Mustafa Kemal gibi kanununla korunan başka kimse yoktur. Herkes herkesi tenkit edebilir ancak hakaret edemez ama tenkidinde cezası, cezaevi olmamalıdır!

Oysaki ülkemizde düşünce özgürlüğü olsun diye çığlık atanlar bu kişi için ‘’en ağır şekilde cezalandırılmalı’’ diyorlar. Peki düşünce özgürlüğü farklı durumlara göre mi olmalı? Bu konuda düşünebilirsin, bu konuda düşünemezsin! Bunu belirlemek doğru mu? O zaman nerede kaldı düşünce ve fikir özgürlüğü. Hakaret etmeden hangi konu ile ilgili olursa olsun fikir ve düşüncelerimizi söyleyebilmeliyiz. Eminim bu hepimizin beklentisi…

Başsavcılıktan Yapılan Açıklama:

Şüpheli Şahin'in tutuklandığı hatırlatılan açıklamada, "10 Kasım 2018 günü Edirne şehir merkezinde, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni'nin yapılacağı alana gelerek 'Putlara tapıyorsunuz, puta saygı duyuyorsunuz'' dediği iddiasıyla soruşturma başlatılan şüpheli kişi tutuklanmıştır. Trakya Üniversitesi Fizyoterapi Bölümü öğrencisi olan şüphelinin, saat 09.04'de başlayan saygı duruşu esnasında 'Burada neden bekliyorsunuz, burada ne oluyor' diyerek bağırmaya başladığı, kolluk görevlilerinin müdahalesi ile alandan uzaklaştırılmaya çalışıldığı sırada da 'Bu bir kıyamdır, Allah'ın kanununu bilmiyorsunuz, batılı inançları getirdi, yazılı kanunları kaldırttı, putlara tapıyorsunuz, puta saygı duyuyorsunuz' şeklinde ifadeler kullanarak, Atatürk'ün hatırasına alenen hakarette bulunduğu iddiasıyla soruşturma başlatılmış, sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği’nce 11/11/2018 tarihinde tutuklanmıştır. Soruşturma halen devam etmektedir.

Emine Şahin:

Söylediği bir kaç cümleden sonra polis ekiplerince yakalandığını anlatan Şahin, "Kaldığım yurttan çıkıp anma törenlerinin oraya geldim. O sırada saygı duruşu başlamıştı. Ben bu arada 'bu kıyamdır' şeklinde söylememe kalmadan polis memurları beni yakaladılar. Bu kıyamdan kastım namazdaki dik duruş halidir. 'Putlara tapıyorsunuz, puta saygı duyuyorsunuz' demedim. Polisler beni yakaladığında Allah'ın kanunu bilmiyor musunuz, batılı inançları getirdi' dedim. Fakat bunu sadece polis memurlarına karşı söyledim" diyerek kendisini savundu.

Emine Şahin için Twitter'da açılan '#Atatürk İlah Değildir' hashtagine yoğun ilgi oldu ve bir anda Twitter’in gündemine oturdu.

Koruma Kanunu Yalnız Mustafa Kemal’e mi?

Gün geçmiyor ki Allaha, Peygambere, Kur’an’a, İslam’a, Türk ve Müslüman büyüklerine hakaret edilmesin. Ediliyor çünkü koruma kanunu yok!

5816 sayılı Mustafa Kemal’i koruma kanunu, emsal teşkil ettiği göz önünde bulundurulursa Türk ve Müslüman büyüklerini koruma kanunu da çıkarılabilir.

Eğer bu koruma kanunu Mustafa Kemal’e, verilmişse neden başkalarına verilmiyor? Eğer verilmeyecekse hiç kimseye verilmemelidir!!!

Peki nedir bu 5816 sayılı kanun?

Madde 1:

f1. Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

f2. Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir.

f3. Yukarıdaki fıkralarda yazılı suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır.

Madde 2:

f1. Birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumî veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasıyla işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır.

f2. Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır.

Madde 3:

f1. Bu Kanunda yazılı suçlardan dolayı Cumhuriyet savcılıklarınca re ‘sen takibat yapılır.

Madde 4:

f1. Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 5:

f1. Bu Kanunu Adalet Bakanı yürütür.

Peki Atatürk ilah mı? Vallahi billahi tallahi değil!!!

Kalın sağlıcakla.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR1 YORUM

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.