26 °c

5 Mart’ta uyarmıştım!

5 Mart’ta, “seçim sonrası dolar yükselecek” dedikodularına dikkat çekerek yazıma, “Spekülasyona kanma, parandan olma!” başlığını atmıştım.

Dedikodu devam edip, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da aynı konuya temas edince, iyi uyarıcı yazı daha yazdım.

Ancak iş şimdi daha da büyüdü!

JP Morgan, seçimlere 10 gün kala; bayram değil, seyran değil eniştem beni niye öptü, misali doların seçim sonrası yükselebileceğine ilişkin bir rapor açıkladı!

İş, dedikodu boyutunu aşıp, resmi raporlara dek uzanınca, 5.4 TL seviyelerinde dolanan dolar, 5.7 TL’ye karar yükseldi.

JP Morgan’ın seçim öncesi bu spekülatif raporu üzerine Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), iki açıklama birden yaptı.

Açıklamanın ilkinde, “Müşterilerini döviz piyasalarına ilişkin olarak yanıltıcı ve manipülatif şekilde döviz alımına yönlendirdiklerine ilişkin şikayetler kapsamında bazı bankalar hakkında inceleme ve soruşturma başlatıldı” cümlei yer alırken, ikinci açıklama daha netti.

BDDK, 22 Mart 2019 tarihinde yayımlanan raporunda, “yanıltıcı ve manipülatif” içeriği nedeniyle JP Morgan hakkında inceleme başlatıldığını duyurdu.

Bu açıklamaların ardından, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) da, JP Morgan hakkında inceleme başlattığını bildirdi.

Bu durum ertesi gün Cumhur İttifakı’nın İstanbul Yenikapı’daki mitingine de yansıdı.

Başkan Erdoğan, döviz spekülasyonu yapanlar hakkında işlemlerin başladığını ve bunun seçim sonrası da devam edeceğini belirterek,

“Seçim arifesinde döviz eylemleri içine girenlere sesleniyorum. Hepinizin kimliğini biliyoruz. Neler yaptığınızı biliyoruz. Şunu bilin ki seçim sonrası bunun faturasını çok ağır keseceğiz” dedi.

Erdoğan, “Bizim paramız Türk lirası. Buna sahip çıkacağız. Bunların oyununa gelmeyeceğiz,” diyerek vatandaşları uyarmayı da ihmal etmedi...

Şimdi bir düşünelim; Fed’in 2019'da faiz artırmayacağını açıklamasının ardından, dolar düşüşe geçtiği bir ortamda JP Morgan ne yapmak istiyor?

Neden aylar önce, ya da 31 Mart sonrası değil de, seçime on gün kala böyle bir açıklama yapıyor?

Benden söylemesi, bu soruları akıl süzgecinizden geçirip, mantıklı sonuçlara varmadan, sakın ola dövize yönelmeyin! Ne de olsa, ava giden avlanır!

 

 

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA İLK YORUMU SİZ YAPIN

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.