26 ay sonra...

Merakla beklenen eylül ayı enflasyonu geçtiğimiz hafta açıklanınca, şaşıranlar hayli fazlaydı. Çünkü gerçekleşme beklentilerin de altında kaldı. Bu olumlu haber çoğu kesimde moralleri yükselirken, felaket tellallarının keyfi kaçtı dersek yalan olmaz. Ne de olsa Türkiye’de işler yoluna gidince, sevinecek yerde üzülenler yok değil!

Merakla beklenen eylül ayı enflasyonu geçtiğimiz hafta açıklanınca, şaşıranlar hayli fazlaydı.

Çünkü gerçekleşme beklentilerin de altında kaldı. Bu olumlu haber çoğu kesimde moralleri yükselirken, felaket tellallarının keyfi kaçtı dersek yalan olmaz. Ne de olsa Türkiye’de işler yoluna gidince, sevinecek yerde üzülenler yok değil!

Neyse biz yürekleri ferahlatan enflasyon rakamlarına odaklanalım.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, eylülde fiyat artışları yüzde 0.99’da kaldı ve enflasyon 26 ayın ardından ilk kez tek haneli rakamlara geriledi.

Eylül ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalar ise, tüketici fiyatlarında yüzde 18.27, üretici fiyatlarında da yüzde 26.44 olarak gerçekleşti.

Enflasyon bu yılın ilk dokuz ayında tüketici fiyatlarında yüzde 8.42, üretici fiyatlarında ise yüzde 6.53 artmış oldu.

Bu rakamların ne anlama geldiğini daha iyi anlayabilmek için, AA Finans’ın Enflasyon Beklenti Anketi’ne bir göz atmamızda fayda var.

Ankete katılan ekonomistlerin eylül ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 1.34, yıl sonu enflasyon beklentisinin ortalaması ise yüzde 12.99 olarak belirtilmişti.

Yani gerçekleşen rakamlar, ekonomistlerin beklentilerinin dahi çok altında kaldı.

Yıl sonu enflasyonu yüzde 12.99’un altında kalır ve AA Finans’ın anketine katılan ekonomistleri bir kez daha yanıltır mı, bunu zaman gösterecek.

Ancak şunu unutmamak lazım; enflasyon geçen yıl ekim ayında yüzde 24, kasımda da yüzde 25 iken, bugün yüzde 9.2’ye kadar geriledi.

Üretici fiyatlarında yaşanan gerileme ise çok daha fazla oldu. Bu aynı zamanda şu anlama geliyor: Tüketici fiyatlarındaki artışı körükleyen ve maliyet enflasyonu olarak da bilinen üretici fiyatlarındaki devasa düşüş, önümüzdeki aylarda tüketici enflasyonunun gerilemeye devam edeceğine işaret ediyor.

Enflasyondaki düşüş doğal olarak MB’nin 24 Ekim’de yapacağı toplantı için de hayli önemli.

MB, bu toplantıda da faiz indirimine devam eder ve faizleri 150-200 baz puan daha aşağıya çekerse şaşırmayın.

Yorumlar