11 °c

24 Haziran’ın net fotoğrafı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçimlerden sonra kendisine gelen raporlarda bazı eleştiriler olduğunu, vatandaşın tevazu aradığını ifade etti.

Vatandaşın “Belediye başkanı benim dükkânıma gelip, bir çayımı içmedikten sonra ben bu belediye başkanını ne yapayım”, “Seçimden seçime mi belediye başkanı, milletvekili beni ziyaret edecek” dediğini anlattı.

Ve…

“Bizi yücelten tevazuumuz olmuştur. Eğer biz bu tevazuu kaybettiysek işte bu açık net puan kaybına da neden olmuştur.” Dedi.

“Eğer gönüllere girmiyor da vatandaşına eğer tepeden bakıyorsak, bir gurur abidesi olarak bakıyorsak, onlara yeri geldiği zaman hart hurt yapıyorsak, kusura bakmayın bu millet şamar oğlanı değil. Bir oy verir, iki oy verir ondan sonra da kenara koyar. 24 Haziran’ın fotoğrafını bu noktada çok iyi çekmemiz lazım”

Evet işte teşhis budur…

Tedavisi nedir?

Biz de burada birazcık ondan söz edelim…

Tevazu yapabilmek için kibirden uzaklaşmak ve olgunluğa erişmek gerekir… Makam ve mevkilerin geçici olduğunu bilmek gerekir. Yunus Emre’nin mısralarını anlayabilmek gerekir:

“Mal sahibi, mülk sahibi/ Hani bunun ilk sahibi/ Mal da yalan mülk de yalan/ Var biraz da sen oyalan”

Tevazu sahibi insan sadece siyasette lazım değildir. Ticarette de lazımdır. Akademik hayatta da lazımdır. İş dünyasında da lazımdır. Tevazu “insan” olmanın şartıdır…

İşte bu anlamda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim kampanyalarında gündeme getirdiği millet kıraathaneleri bir kere daha öne çıkmaktadır.

Ve bu kıraathaneler böyle bir nesil yetiştirebilmeyi amaçlamalıdır.

Muharrem İnce o zaman seçim meydanlarında bu projeyle ince ince alay etti:

“Sizi kekliyorlar” dedi.

Ne biçim öğretmendi ki bu toprakların bin sene öncesinde kılıçla değil ilimle alındığını bilmiyordu. Ne biçim deneyimli siyasetçiydi ki Osmanlının da ilimden uzaklaştığında parçalanıp yok edildiğini bilmiyordu.

Bilmez olur mu aslında bal gibi de biliyordu… Ama Erdoğan’ın bu büyük projesini çay pasta kek diyerek küçümsemek işine geliyordu…

Oysa Erdoğan’ın hayali bir seçim vaadi değildi…

Bu coğrafyada gençliğin yeniden Mevlana’yı okumasını… Yeni’den İmam-ı Gazali’yi okumasını… Yeniden Biruni’yi, İbni Sina’yı, Ali Şir Nevai’yi öğrenmesini istiyordu.

Çünkü okuyup öğrenmeyen insan, kendisini tanıyamaz, “eşref-i mahlûkât” ve “zübde-i âlem” olduğunun farkına varamaz.

Bu büyük ve önemli proje sözde kalmayıp icraata geçirildiğinde Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği tevazu hasletini gençliğe kazandırmak için çok büyük bir adımdır.

Bu projenin altyapısı hazırlanmalı ve İnce’nin alay ettiği kek ve çaydan ibaret kalmamalıdır.

Yıllar öncesinde Kültür Bakanlığının başlattığı 1000 Temel Eser gibi çalışmalar yapılıp eserler belirlenmelidir.

Ismarlama ideolojik çalışmalar yerine bu milleti dünyada şerefli kılan, İslam’ın sancaktarlığına yükselten milli ve manevi değerlerimize yer verilmelidir.

Kıraathanelerde kitap okunacaksa… Bilgisayar ortamında de olsa yeniden büyük Türkiye’ye yakışacak tarzda çocuk edebiyatından üniversite gençliğine ve akademik dünyaya ait ilmi eserlere yer verilmelidir. Eser sahiplerine destek ve imkan verilmelidir.

Din, tarih, edebiyat olduğu gibi matematik fizik, kimya gibi fen bilgilerinde de eserler olmalıdır. Bugün ülkemizin her sahada yetişmiş tecrübeli uzman kadroları bilim insanları mevcuttur. Ama işte bu tevazuu eksikliğiyle hep kenarda köşede kalmışlardır.

Necip Fazıl’ın “Bülbül kovuldu mu dil bahçesinden, / Gak gak, karga; vak vak, kurbağa gelir” mısralarına denk düşecek şekilde onlar susunca ekranlar, meydanlar gak gak sesleri vak vak seslerine kalmıştır. Bu kıraathanelerin bütün ülke sathına yayılması ve içeriğinin de ilimle fenle sanat ve edebiyatla donatılması halinde… Gelecek yine aynı şiirdeki son dörtlük gibi olacaktır:

“Birleşir, kupkuru dalla yanık kök,

Yemyeşil bir ışık, yaprağa gelir.

Kal'anın burcunda çakar işaret;

Millet, dalga dalga bayrağa gelir.”

 

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
YAZIYA YAPILAN YORUMLAR3 YORUM

Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.