1972 YILINDA TÜRKİYE'DE BİR UÇAK KAÇIRMA EYLEMİ

1972 YILINDA TÜRKİYE'DE BİR UÇAK KAÇIRMA EYLEMİ

3 Mayıs  1972  tarihinde ,  Cumhuriyet  tarihinde ilk defa bir  yolcu uçağı  kaçırıldı.Uçak  kaçırma olayı  yurtta  ve yurt dışında  yakından takip edildi .Özellikle Sofya da bir basın ordusu  uçakla ilgili haber almakta birbirleriyle yarıştı .Türk havayollarına ait Ankara-İstanbul seferli  Boğaziçi adlı  uçakta  61 yolcu  6 mürettebat  vardı .4 Sol görüşlü  arkadaş idam dosyaları mecliste olan   Deniz Gezmiş  ,Hüseyin İnan ve Yusuf  Aslan ı  kurtarmak  için  böyle bir eylem planladılar .4 Kişilik  ekibin lideri  Sefer Şimşek  ti  .Diğer  korsanlar Aynullah Akça ,Mehmet Yılmaz ,Yaşar Aydın  idi .Ekip  önce  3 kez uçakla  seyahat edip  keşif yaptılar. Yolcular  uçağa  arama  yapılmadan  alınıyordu .3  Mayıs  tarihinde asıl eylem için harekete geçtiler .Hava korsanlarında  4 tabanca   2 bomba vardı . Yalova  semalarında  korsanlar  harekete geçip  kokpite girdiler .Pilotları  zorlayarak  uçağın rotasını  Sofya ya çevirdiler.Sofya nın seçilmesi boşuna değildi .En yakın sosyalist  rejim burda idi  rahat ederiz yargılanmayız diye düşünmüşlerdi .

Uçak  Sofya Vrazhdebna havaalanına  indi .Korsanlar  36 saat  direnip  uçağı teslim etmediler.Görüşmeler  umdukları gibi gelişmedi .Korsanlar Bulgar yetkililer  ve Sofya Türkiye sefiri Nihat Dinç ilede görüştüler .Birkaç sefer uçağa erzak  içecek  yollandı  .Uçakta  rahatsızlanıp kalp krizi geçiren İsmet Altıngöz adlı  yolcuya  2 sağlık  görevlisi  müdehale  etti . Yapılan pazarlıktan sadece Bulgaristan a iltica hakkı  koparabildiler  .Yolcuları  serbest bırakıp  teslim oldular. Havaalanında biriken  basın ordusuna kısa bir beyanat verdiler .Niçin bu eylemi yaptıklarını  anlattılar.Korsanlar 2 sene  kadar bir villada  gözaltında tutuldular .Başlarında  nöbetçi vardı  .Bir yere gitmelerine izin verilmiyordu .Yaptıkları eylem meclisteki  idam  dosyalarının prosedürünü  hızlandırmaktan başka bir işe yaramadı .6 mayıs  1972 tarihinde  Deniz Gezmiş ,Hüseyin  İnan ve Yusuf Aslan ın idamları  gerçekleşmiş .Yapılan eylem bir işe yaramamıştı .Üstelik ülkelerinede  geri dönemiyorlardı .

Çete lideri Sefer  Şimşek  daha sonra  anlatıyor yaklaşık 15 sene Bulgaristan da kaldık .Kominist partinin Bulgaristan Türklerine  yaptığı zulmü,  baskıyı, asimilasyonu  gördük .Türklerin isimleri zorla değiştiriliyordu .Öyleki mezar taşlarındaki isimlere bile müdehale  ediyorlardı  .En sonunda 1989  da Türkiye ye toplu göç gerçekleşti .İnsanlar doğup büyüdükleri toprakları   acı tatlı hatıraları ile beraber terk etmek zorunda kaldılar  . Sefer Şimşek yıllar sonra verdiği bir röportajda, "Sizi teslim olmaya iten neydi" sorusuna "Her şeyin bittiğini, amacımıza ulaşamadığımızı anlamıştık" diye yanıtlayacaktır. Bulgaristan da kaldığı dönem içinde ülkenin hiçte dışardan şişirilip pohpohlandığı kadar kaliteli bir yer olmadığını bizzat içinde yaşayarak öğrendi. Sonraları işsizliğin suni iş alanları yaratılarak ortadan kaldırıldığını, sistemin asla eleştirilemediğini, Todor Jivkov’un sosyalizmi değil, kendi diktatörlüğünü kurduğunu anladı.

Sefer Şimşek  Almanya da    .Aynullah  Akca  İsveç te  Yaşar Aydın ise  Hollanda da  yaşıyor  .Mehmet Yılmaz ın nerde yaşadığını öğrenemedim .Sosyal medya aracılığıyla  Yaşar Aydın ın kızıyla   ve Aynullah  Akça ilede  birkaç sene evvel   tanışıp  yazışmıştım .Sefer Şimşek  yaşadıklarını  1992 de Almanya da Frankurt  şehrinde Dağyeli yayınevinde  bastırdığı 139 sayfalık  Zorla Gönüllü İvan / soydaş masalları  isimli kitapta anlatmıştır  .Aynullah Akça da yaşadıklarını  2015 yılında Kalkedon yayınlarından çıkan 391 sayfadan oluşan ,    Deniz Gezmiş için uçak kaçıran bir hava korsanının anıları adlı kitapta  anlatmıştır .Sofya da  yaşanan uçak kaçırma eylemi , pekçok meşhur haber ajansını buraya  çekmişti .Uçak etrafında gazetecilerin çektikleri kısa haber filmleri , film arşivlerinde restore edilerek günümüze ulaşmıştır  .Reuters  ,  Trt ,  Associated Press ve Guamont Pathe  film arşivlerinde  birbirlerine benzeyen farklı film kayıtlarına ulaşmak mümkündür .

Bulgaristan da   4 hava korsanı  .Beyaz  takım elbiseli Sefer Şimşek tir .

 

Aynullah Akça nın 2015 yaşadıklarını  yılında kaleme aldığı  kitabının kapağı

Dönemin bütün gazeteleri  yıldırım baskı ile   idam  haberlerini  kamuoyuna duyurdular 6 mayıs 1972

Yorumlar