GÜNDEM
18 Haz 2021 12:59 Son Güncelleme: 18 Haz 2021 14:03

Ziraat Bankası iddialar hakkında açıklama: Demirören borcunu ödedi mi?

Demirören Holding'in Ziraat Bankası'na olan borcu ile ilgili bankadan ilk kez açıklama geldi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Meclis'te yaptığı sunumda "Söz konusu firmanın da kredileri an itibarıyla Ziraat Bankası'nda canlı hesaplarda izleniyor ancak şunun altını özellikle çizeyim, bankamız bu firmaya karşı da bütün müşterilerine olduğu üzere bankacılık usul ve esaslarının getirdiği çerçevede muamele edecektir" dedi.

Haberi Dinle

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu'nda, bankanın ve bağlı ortaklıklarının 2017-2018 yılları ile ilgili milletvekillerinin sorularını cevapladı.

Türkiye'deki bankacılık sektörünün şeffaf, kurallar çerçevesinde işlediğini dile getiren Çakar, Demirören Grubu'na sağlanan kredi hakkında da konuştu.

"CANLI HESAPLARDA İZLENİYOR"

"Ziraat Bankası ticarete, hizmete, enerji sektörüne, inşaata her sektöre kredi verdiği gibi medya sektörüne de kredi verebilir. Söz konusu firma da bu kapsamda kredilendirilmiş olan bir firmadır. Bu firmanın kredileri an itibarıyla Ziraat Bankası'nda canlı hesaplarda izleniyor.

"KURAL SETİ İÇİNDE HAREKET EDECEĞİZ"

Ancak şunun altını özellikle çizeyim, bankamız bu firmaya karşı da bütün müşterilerine olduğu üzere bankacılık usul ve esaslarının getirdiği çerçevede muamele edecektir. Bir kredi işlemidir, her kredi işleminin tabi olduğu bankacılıkta belirlenen kural seti ne ise o kural seti içerisinde biz kendilerine muamele edeceğiz."

NE OLMUŞTU?

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, Doğan Medya Grubu'nun Demirören Holding'e satış sırasında Ziraat Bankası'ndan kredi alındığını hatırlatarak Demirören'in bu borçları ödemediğini iddia etmişti. 

Peker, yayınladığı 9'uncu videoda, Demirören'in Ziraat Bankası'ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediğini öne sürmüştü.

 

Yorumlar