DÜNYA
22 Mayıs 2022 17:57 Son Güncelleme: 22 Mayıs 2022 17:57

Zelenskiy’den kritik uyarı: " Rusya nedeniyle enerji krizinden sonraki ikinci kriz gıda krizi olacak"

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy, Ukrayna limanlarını açamazsa, gıda ürünlerine ihtiyacı olan Afrika, Avrupa, Asya ülkelerine yardım etmezsek gıda krizi yaşanacak” dedi.

Haberi Dinle

24 Şubat'tan bu yana kısmi Rus işgali altındaki Ukrayna'nın Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya’yı 20 milyon ton gıda ihracatını engellemekle suçladı.

Zelenskiy, limanlarındaki engeller kaldırılmazsa birçok ülkenin gıda kriziyle karşı karşıya kalacağını söyledi.

Devlet Başkanı Zelenskiy yaptığı açıklamada, “Dünya, Rusya’nın Ukrayna limanlarındaki engellerini kaldırması için yardım etmeli, aksi takdirde enerji krizini bir gıda krizi takip edecek. Rusya, tahıl, arpa, ayçiçeği ve daha fazla gıdayı ihraç etmek için neredeyse tüm limanları engelledi” dedi.

“ENGELLERİ KALDIRMANIN YOLLARINDAN BİRİ ASKERİ ÇÖZÜM”

Zelenskiy, “Rusya nedeniyle enerji krizinden sonraki ikinci kriz gıda krizi olacak. Ukrayna limanlarını açmaz, gıda ürünlerine ihtiyacı olan Afrika, Avrupa, Asya ülkelerine yardım etmezsek gıda krizi yaşanacak” diye konuştu.

Ukrayna’nın limanlarındaki engellerin kaldırılması hakkında ise Zelenskiy, “Liman engellerini kaldırmanın yollarından biri askeri çözüm. Bu nedenle silahlarla ilgili soruşturmalar için ortaklarımıza yöneliyoruz" ifadelerini kullandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Rusya limanlarımızı kapatarak milyonlarca insanı açlık tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor" şeklinde konuştu.

Savaştan önce Rusya ve Ukrayna’dan gelen buğday arzı, küresel ticaretin neredeyse yüzde 30’unu oluşturuyordu.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre Ukrayna, dünyanın 4’üncü en büyük mısır ihracatçısı ve dünyanın 5’inci en büyük buğday ihracatçısı.

 

 

Kaynak : İHA

Yorumlar