GÜNDEM
15 Mayıs 2019 14:25 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:34

Yunanistan'dan skandal DHKP-C kararı! Beraat ettiler

Yunanistan'da Kasım 2017'de yakalanan DHKP-C üyesi 9 kişinin yargılandığı dava skandal bir kararla sonlandı. Yunan Mahkemesi 9 sanığın da 'terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından beraatine karar verdi.

Haberi Dinle

Yunanistan'da Kasım 2017'de yakalanan DHKP-C üyesi 9 kişinin yargılandığı dava skandal bir kararla sonlandı. Yunan Mahkemesi 9 sanığın da 'terör örgütü üyesi olmak' suçlamasından beraatine karar verdi.

Başkent Atina'da çeşitli evlere düzenlenen baskınlarda yakalanarak tutuklanan 9 kişinin davası Atina Üç Üyeli Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Mahkeme, tüm sanıkların "terör örgütüne üye olmak" ve "silah ve patlayıcı madde bulundurmak" suçlarından beraatine karar verdi.

HAFİF SİLAH VE MAYTAP BULUNDURMA, EVRAKTA SAHTECİLİK

Öte yandan, sanıklardan 6'sı "hafif silah ve maytap bulundurmak" ve "sahte evrak" suçlarından 2 yıl 7 ay hapis ve para cezasına çarptırıldı. Söz konusu kişilerin 5'inin cezası tecil edildi.

HASAN BİBER'İN CEZASI PARA CEZASINA ÇEVRİLDİ

Sanıklar arasında, 2013'te AK Parti Genel Merkezi ve Adalet Bakanlığı saldırılarının faili olan, ardından mühimmat yüklü bir botun Sakız Adası'ndan Türkiye'ye geçirilmesine ilişkin Yunanistan'da yakalanan Hasan Biber'in cezası ise tecil edilmeyerek para cezasına çevrildi.

Kasım sonunda Atina'da üç hücre evine düzenlenen operasyonla yakalanan DHKP-C üyeleri, "patlayıcı madde ve silah bulundurmak", "terör örgütü üyesi olmak" ve "sahte belge bulundurmak" suçlamalarıyla tutuklanarak mahkemeye çıkarılmıştı.

BOMBA YAPIMINDA KULLANILAN MALZEMELER ELE GEÇİRİLMİŞTİ

Terörle mücadele ekiplerinin operasyonunda, bomba yapımında kullanılan malzemeler, patlayıcı madde ve sahte kimlik de ele geçirilmişti.

TÜRKİYE'NİN İADE TALEBİNE RET

Türkiye, sanıkların iadesini talep etmiş, ancak Yunan yargısı iade taleplerini reddetmişti.

Yunan basınındaki haberlerde, örgüt üyelerinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Aralık 2017'deki ziyaretinde saldırı hazırlığı içerisinde olduklarına yönelik bulgular bulunduğu ifade edilmişti.

Yorumlar