01 Tem 2022 17:21 Son Güncelleme: 01 Tem 2022 18:09

Yeni asgari ücret belli oldu! Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu!

Asgari ücrete yapılan zam belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun görüşmeleri sonrası belirlenen yeni ücreti Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Buna göre 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olan yeni asgari ücret net 5 bin 500 TL oldu. Ayrıca işverenlere çalışan başına 100 liralık destek verilecek. Asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmama uygulaması da devam edecek.

Haberi Dinle

Merakla beklenen yeni asgari ücret belli oldu. 4.253 lira 40 kuruş olarak yürürlükte bulunan asgari ücrete zam yapıldı.

Yüksek seyreden enflasyon sonucunda alım güçleri düşen çalışanların uzun zamandır bulunduğu talep karşılığında hazırlıklara girişildi. Yeni ücretin belirlenmesiye ilgili Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri son bulundu ve karara varıldı.

Yeni asgari ücreti duyurmak üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TÜRK-İŞ Genel Başkan Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol ile birlikte kameralar karşısına geçti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Temmuz itibariyle geçerli asgari ücretin 5 bin 500 TL olduğunu ve asgari ücrete yüzde 30 zam yapıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Aziz milletim, değerli basın mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Türkiye maruz kaldığı ekonomik tuzaklara karşı kendi geliştirdiği ekonomik programı uygulamaktadır. Enflasyon sadece ülkemizin değil tüm dünyanın en öncelikli sorunudur.

Bizim kendi gerçeklerimiz ve alışkanlıklarımız nedeniyle ülkemizde enflasyon rakamları farklı tezahür etmektedir. Bu anlayış ile dünyadaki her gelişmeyi yakından takip ederken, vatandaşlarımızın çözümleri için çalışıyoruz. 4 yıldır uyguladığımız ekonomik programda öncelikli olarak insanlarımızın işlerini, aşlarını korumak olmuştur.

Yeni asgari ücret belli oldu! Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! - Resim : 1

Fahiş fiyat artışları ve enflasyon nedeniyle vatandaşlarımızın yaşadığı zorluğu asla görmezden gelmedik. Tedbirleri devreye aldık, almaya devam ediyoruz.

Çalışanlarımızı sadece enflasyona ezdirmemekle kalmayıp alım gücünü daha da destekleyeceğiz. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun çalışması ile tarihi bir artış olan yüzde 50,3'ü gerçekleştirmiştik. Bütün yükü işverenin üzerine yıkmadık. Asgari ücret kadar olan maaş kısımlarındaki vergileri almadık. Enflasyonun yol açtığı kamburun maaşların yetersiz kalmasına sebep olduğunu tespit ettik. Gereken hazırlıkların yapılmasını istedik.

Kamu çalışanlarına zaten yüzde 40'ın üzerinde enflasyon farkı zammı yapılacak. Bakanlığımızın tüm taraflarlaa yaptığı çalışma sonrası yeni bir asgari ücret zammı belirledik.

Asgari ücreti açıklıyorum. Asgari ücret net 5 bin 500 lira."

Yeni asgari ücret belli oldu! Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! - Resim : 2

BAKAN BİLGİN: "EMEKÇİLERİMİZİ KORUYACAĞIZ"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Asgari Ücret Komisyonumuz çalışmalarını yaptı. Biz sizin sık sık altını çizdiğiniz, çalışanlarımızı emekçilerimizi koruyacağız" dedi.

TİSK BAŞKANI: "GÜZEL BİR RAKAM BELİRLENDİ"

TİSK Başkanı Burak Akkol, "Bugün kıymetli bir kararı açıklamak üzere bir aradayız. Tüm paydaşlarımızın faydası için azami gayret gösteriyoruz. Aralık sonu güzel bir rakam belirlendi. Bu rakam 2022 yılının ücreti olarak ilan edildi. Ama bu seneye özel yıl sonunu beklemeden günceleme yapmak için toplantık. Açıklanan rakam yıl sonu itibarıyla tekrar değerlendirilecek." açıklamasında bulundu.

Yorumlar