29 °c

Yaşlanmayı yavaşlatmanın yöntemi bulundu!

İnsan oğlunun en çok çare bulunmasını istediği konulardan başında, yaşlanmanın durdurulması, en azından yavaşlatılması. Bununla ilgili şu ana kadar bir çok bilimsel çalışma yapıldı. Yeni araştırmayla çok şaşırtıcı bir sonuca ulaşıldı.

Yaşlanmayı yavaşlatmanın yöntemi bulundu!

Son yapılan araştırmada elde edilen verilere göre başvurulacak yöntem çok basit. isteyen herkes yaşlanmayı yavaşlatmak için günlük hayatında kolayca uyugulayabilir.

ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi bilim insanları, az kalorili yemeklerin ilerlemiş yaşlarda biyolojik saati koruduğunu ve yaşlanmayı yavaşlattığını tespit etti.

Cell dergisinde yayınlanan yazıya göre, uzmanlar, deneylerde kullandığı 6 ve 18 aylık farelerin karaciğerinden doku örnekleri aldı. Sindirimden sorumlu genleri günün saatine göre ‘kapatan’ ve ‘aktifleştiren’ mekanizmanın çalışmasında yaş ilerledikçe fark edilir değişiklik gözlemlendi.
Ancak kalori oranı yüzde 30 daha düşük gıda verilen farelerin biyolojik saatin ‘gençleştiği’, bunun da fizyolojik yaşlanma sürecini yavaşlattığı ortaya çıktı.

İnsanların da benzer mekanizmaya sahip olduğu  iddia ediliyor.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.