GÜNDEM
16 Tem 2016 17:36 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 02:22

Yasa çıkarsa darbeci askerler kurşuna dizilecek

Mehmet Müezzinoğlu dün akşam Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ele geçirmeye çalışan darbecilere idam cezası verilemesini gündeme aldıklarını belirtti.

Yasa çıkarsa darbeci askerler kurşuna dizilecek
Haberi Dinle

Terör örgütü FETÖ mensupları darbe girişiminde bulundu, halka ateş açtı, TBMM'ye bomba attı. Darbe girişimini TVNET'e değerlendiren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Müezzinoğlu "darbecilere idam cezası verilemesini masaya getireceğiz" dedi. AK Parti olarak MYK'da idam cezasını gündeme getireceklerini kaydeden Müezzinoğlu, "Bizim grubumuzdan böyle karar çıkarsa daha sonra Meclis'e taşıyacağız ve darbecilerin idam cezasına çarptırılması için diğer anayasa değişikliği için diğer partilerden destek isteyeceğiz" dedi.

Darbecilere idam cezası verilmesine yönelik olarak Başbakan Binali Yıldırım da "Bilindiği gibi idam cezası Türk anayasasından, Türk hukuk sisteminden çıkarılmıştır. Bugün yüce Meclisimiz toplanacak ve burada ülkenin bu ve buna benzer çılgınlıklarla karşı karşıya kalmaması için ilave ne gibi tedbirler alınacaksa, hukuki düzenlemeler yapılacaksa bunları da diğer partilerimizle, parti liderleriyle değerlendireceğiz, üzerinde çalışacağız" diye konuştu.

İdam geri gelirse kurşuna dizilecekler

Türkiye'de idam cezasını, 17 Eylül 2003 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Avrupa İnsan Hakları sözleşmesinin "idam cezasının kaldırılmasını" ön gören 6 no'lu protokolünü kabul ederek tamamen kaldırdı. İdam cazasının uygulandığı dönemlerde askerler kurşuna dizilerek infaz ediliyordu. 1980 darbesinden sonra MGK, idamla yargılanan Alparslan Türkeş'i kurşuna dizme kararı almış fakat Türkeş daha sonra beraat etmişti.

Yeni Şafak

ETİKETLER
#idam #darbe
Yorumlar