DÜNYA
23 Eyl 2021 09:13 Son Güncelleme: 23 Eyl 2021 09:14

Yarasalara koronavirüs bulaştırma planı sızdı

Dünyanın dört bir yanından Kovid-19 salgınının kökenlerini araştıran bilim insanları tarafından kurulan DRASTIC grubunun ulaştığı belgelere göre Çinli araştırmacılar Vuhan’daki enstitüde koronavirüsler üzerinde genetik mühendislik yapıp canlı yarasalar üzerinde deney yapmayı planlamışlar. 2018 tarihli plan için ABD’den fon talepleri ise reddedilmiş.

Haberi Dinle

Koronavirüsün kökeni ve sebebine ilişkin birçok çalışma hala devam ederken, internet tabanlı DRASTIC grubu konuyla ilgili tartışma yaratan belgelere ulaştıklarını duyurdu. Telegraph gazetesinin haberine göre, ismi açıklanmayan bir kaynak tarafından DRASTIC grubuna verilen belgelerde, Çinli araştırmacıların 2018’de, koronavirüsün ‘kimerik spike proteinlerini’ içeren, cilde nüfuz eden nanoparçacıkları Çin’in Yunnan bölgesindeki mağara yarasalarına salıvermek için hibe talebinde bulundukları iddia edildi.

Grubun belgelere dayandırdığı bilgilere göre, ABD merkezli sivil toplum kuruluşu EcoHealth Alliance da ‘son derece tehlikeli’ araştırmayı yürütmek amacıyla Vuhan Viroloji Enstitüsü (WIV) ile birlikte çalıştı. EcoHealth Alliance’ın başkanı Zoolog Peter Daszak tarafından sunulan DEFUSE isimli projede Vuhan Viroloji Enstitüsü tarafından toplanan ölümcül kimerik yarasa koronavirüslerin farelere enjekte edilerek gözlem yapılması da öneriliyordu.

Grup, teklifin tam finansman için reddedildiğini, ancak kapının kısmi finansman için açık bırakıldığını söyledi. Ret gerekçesinde ise, “Projenin yerel toplulukları riske atacağı açık” denilerek, öneri yapan ekibin ‘virüsü artırmanın veya hava yoluyla bırakmanın tehlikelerini gerektiği gibi düşünmediği’ belirtildi. DRASTIC tarafından yapılan açıklamada, “Hibe teklifi daha önce hiç kamuya açıklanmamış diğer unsurları da içermektedir” denildi. 14 Ocak’ta Vuhan’a giden Dünya Sağlık Örgütü ekibi, Vuhan Viroloji Enstitüsü’nü ziyaret etmiş, virüsün çıktığı iddia edilen Huanan yabani hayvan pazarında incelemelerde bulunmuştu.

Yorumlar