22 °c

Yalçın Topçu açıkladı: FETÖ elebaşı ülkeyi terketmiş

Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı Yalçın Topçu,Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'dan Erdoğan'ın Afrika ziyareti ile ilgili izlenimlerini aktardı.

Yalçın Topçu açıkladı: FETÖ elebaşı ülkeyi terketmiş
23/01/2017 09:45 - Güncelleme : 19/03/2017 18:54

Doğu Afrika ziyareti için bugün saat 11:00'da Atatürk havaalanından hareket eden Cumhurbaşkanımızın heyeti Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'a ulaştı. İş adamları, gazeteciler ve siyasetçilerimizin de olduğu heyette 63.Hükümet'te Kültür ve Turizm Bakanı olan Cumhurbaşkanlığı başdanışmanı Yalçın Topçu da var. Topçu ziyaretle alakalı Tanzanya'nın başkenti Darüsselam'dan izlenimlerini aktardı.

İşte  Topçu'nun yazdıkları:

"Bugün saat 11:00 itibariyle Cumhurbaşkanlığımızın uçağıyla, 102 kişilik bir heyetle sayın Cumhurbaşkanımızın himayeleri ve önderliğinde Doğu Afrika yolculuğumuz başladı. Yaklaşık 7,5 saat süren keyifli sohbetlerin olduğu yolculukta gazetecilerimiz, siyasetçilerimiz, CHP ve MHP'den milletvekilleri ile iş adamlarımız da vardı.

İlk büyükelçiliğimizin 2009 yılında açıldığı Tanzanya ile şu anki ziyaretimizin neticesinde inşallah daha çok ekonomik, kültürel ve siyasi ilişkiler üzerinde durulacak ve bu ziyaretimiz 98 milyon dolar olan ihracatımızın daha da artmasına vesile olacak.

SANKİ ÇOK UZAKTA OTURAN KARDEŞLERİMİ GÖRMÜŞ GİBİYİM

Burada sokağa baktığın zaman insan yabancılık hissetmiyor, sanki uzakta oturan kardeşlerini görmüş gibi oluyorsun.Ben şahsen öyle hissettim.Burada Türkiye'den çalışmaya gelen, ticaret yapmaya gelen vatandaşlarımız ve Darüsselam sokaklarındaki Tanzanyalı vatandaşlar, çoluğuyla çocuğuyla, otelimize gidene kadar bizi sevgi gösterileriyle, ellerinde Türk bayraklarıyla karşıladılar. Her tarafta Türk bayrağı vardı. Burada Türkiye'den Çankırılı ve Giresunlu vatandaşlarımızla sohbet ettik. Cumhurbaşkanımızın buraya gelişinin mutluluğu onların gözlerinden okunuyordu.

FETÖ ELEBAŞI ÜLKEYİ TERKETMİŞ

Buradaki vatandaşlarımız FETÖ terör örgütünün buradaki faaliyetleri ve etkinliklerinin onları çok üzdüğünü belirttiler.Ama Tanzanya devletinin de FETÖ terör örgütüne karşı birtakım tedbirlerin aldığını belirttiler.Sayın Cumhurbaşkanımızın geldiğini duyan FETÖ terör örgütünün elebaşının burayı terk ettiğini söylediler ve öyle mutluydular ki, anlatamam.

TÜRKİYE TÜRKİYE'DEN BÜYÜK

Ay-yıldızlı al bayrak, dünyanın her yerinde ve Türkiye gerçekten Türkiye'den büyük. Dışarıda bunu daha iyi anlıyorsunuz. Büyük bir ülkeye büyük bir millete mensup olmanın gururunu yaşıyorsunuz. Ay-yıldızlı al bayrak hangi ülkede olursa olsun çok önemli bir referans. Sadece ekonominin veya sadece turizmin referansı değil. Aynı zamanda merhametin, diğergamlığın ve insanlığın da sembolü olarak görülüyor. Buranın tarihi derinliklerine baktığımız zaman buralara insanlık için gelen bizim dinimizin temsilcileri olmuş. Onun için burada bize bakışın ne kadar önemli olduğunu, burada yaşayan insanların gözlerinden görüyor ve memnun oluyorum. Bayrağımıza bakışları çok farklı, bize bakışları çok farklı, sayın Cumhurbaşkanımıza gösterdikleri ilgi çok farklı.

Yaşasın Türkiye, yaşasın Tanzanya!

Yaşasın Türkiye ve Tanzanya dostluğu ve kardeşliği!"

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.