05 Ağu 2022 14:35 Son Güncelleme: 05 Ağu 2022 14:44

Winamp geri döndü: İşte yeni versiyonu

Bir dönemin efsane müzik çalma uygulaması Winamp, defalarca yaptığı gibi, bir kere daha geri döndü. Müzik paylaşım uygulamalarının gelişerek mobile hizmet verir hale gelmesine karşın Winamp'ın geri gelişi, kullanıcılarda ilgi uyandı. İşte yeni Winamp versiyonuyla ilgili ayrıntılar....

Winamp geri döndü: İşte yeni versiyonu
Haberi Dinle

Tekrar harekete geçirilen Winamp, 5.9 sürümü ile karşımıza çıktı ancak artık çalabileceği mp3 çok az, zira artık herkes müziklerini akış servislerinden dinlemeyi tercih ediyor.

chip. com.tr'nin haberine göre kompakt diskler gibi fiziksel ortamlarda müzik satın almaktan dijital olarak doğrudan bilgisayarlara ve mobil cihazlara dağıtmaya geçiş oldukça sancılı olmuştu.

CD'leri kopyalamak veya içerdikleri dijital dosyaları bir PC'ye aktarmak her zaman nispeten kolaydı, ancak dosya boyutları küçük olduğundan dolayı, MP3'lerin çoğu, dijital müzik dosyalarını taşınabilir ve internette paylaşılmasını kolaylaştırarak, korsanlık konusunda kargaşaya yol açtı.

MÜZİK PAYLAŞIM UYGULAMALARI

Napster, Bearshare ve Limewire gibi müzik paylaşım uygulamaları geldi ve geçti, ancak tüm bunlara rağmen, tek bir uygulama, devasa müzik koleksiyonları olan kullanıcıların sadık bir yol arkadaşı olarak kaldı. Winamp, Apple'ın iTunes'u veya Microsoft'un Windows Media Player'ı gibi hantal programlara son derece hafif ama tam özellikli bir medya oynatıcı alternatifi sunuyordu.

Winamp geri döndü: İşte yeni versiyonu - Resim : 1

Müzik endüstrisi sonunda müzik dosyalarını çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde satmanın yollarını bulduğunda ve sonunda kullanıcıların bir cihazda depolanan binlerce medya dosyasına ihtiyaç duymadığı akış hizmetlerine geçtiğinde, Winamp gibi bağımsız bir medya oynatıcıya olan ihtiyaç ortadan kalktı ve uygulama birkaç kez sahiplerini değiştirdikten sonra, aktif geliştirmesi, 2013'ün sonlarında yayınlanan sürüm 5.666 ile sona erdi.

WİNAMP TEKRAR SAHNEDE

Şimdiyse Winamp bir kere daha sahnede. Elbette Winamp’ın şaşaalı zamanlarına göre bilgisayarlar çok değişti, ancak oynatıcı eski geleneğe uyuyor ve pek değişmemiş gibi görünüyor. Ancak geliştirme ekibi, Winamp'ı modernize etmek için yapılacak çok iş olduğunu biliyor ve VS2019'a başarılı geçişle birlikte, modern dijital ses formatları ve hatta belki birkaç popüler akış hizmeti için destek eklemeye başlayabilirler.

Yorumlar