22 °c

'Wikipedia'nın da korsanı çıktı

Türkiye’yi uluslararası arenada bilinçli bir şekilde karaladığı için Türkiye’de erişime kapatılan internet ansiklopedisi Wikipedia, bağlı olduğu Wikimedia Vakfı dışındaki kişiler tarafından korsan olarak yeniden açıldı

'Wikipedia'nın da korsanı çıktı
08/09/2017 17:46 - Güncelleme : 08/04/2019 09:55

Wikipedia korsan olarak yayına girdi. www.turkcewikipedia.org adresinde yer alan 'korsan' Wikipedia'nın içinde İngilizce ve Türkçe tüm içerikler yer alıyor. Hatta bu içerikler içinde Wikipedi'anın Türkiye'de erişime engelleme kararının çıkma sebebi olarak gösterilen içerikler de yer alıyor. Wikipedia'nın Türkiye'deki editörlerinden alınan bilgilere göre açılan sitenin ayna (mirror) olarak ifade edilen bir site olduğu belirtildi. Editörler, "Wikipedia açık kaynaklı bir ortam sunuyor. Bu yüzden içerikler kopyalanabiliyor ve kullanılabiliyor. www.t*****wikipedia.org sitesi de bunlardan biri.

SİTE BİRE BİR AYNI İÇERİĞE SAHİP

Ayna sitelerde genellikle Wikipedia'da bulunan içeriklerin bire bir aynısı yer alıyor. Bu web sitesinin Wikimedia Vakfı ile bir bağlantısı bulunmuyor. Vakfın wikipedia.org dışında başka bir alan adı bulunmuyor" dedi. Korsan Wikipedia'nın alan adı ise Ankara'da kayıtlı durumda. Bu da kullanılan adresin korsan olduğunu kanıtlıyor.

TÜRKİYE’YE KARŞI SAF TUTMUŞLARDI

Wikipedia'nın tüm dillerdeki versiyonları, geçen nisanda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından geçen nisan ayında erişime engellendi. Engelleme gerekçesi olarak 'Wikipedia'nın Türkiye'ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin bir parçası olarak hareket eden bilgi kaynağı, yapılan global operasyonlara imkan sağlayan bir platform haline gelmesi' gösterildi.

DÜZENLEME YAPILIRSA YENİDEN AÇILACAK

Uzun süredir, çeşitli sosyal medya şirketleri ve internetin yayın organları ile de temaslarını yoğunlaştıran Türkiye, 'uluslararası sitelerin Türkiye'de temsilcilik açmasını, uluslararası hukuka uygun davranmasını ve mahkeme kararlarını uygulamasını' istiyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye'nin kendisinden istediği düzenlemeleri yaptığı takdirde yeniden açılacağı vurgulanıyor.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.