KORONAVİRÜS
24 Haz 2022 12:41 Son Güncelleme: 24 Haz 2022 12:41

Uzmanından koronavirüs uyarısı: “Yaz dalgasına dikkat”

Solunum Derneği TÜSAD İnfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Kömürcüoğlu, Kovid vakaların diğer ülkelerde halen artışta olduğunu belirterek “Yaz dalgasına dikkat” dedi.

Haberi Dinle

Aşılama çalışmaları ve havaların ısınmasıyla dünyada vakalar düşüşe geçti. Vakların düşmesi ile ülkeler Kovid tedbirlerini rafa kaldırdı. Ancak uzmanlar tedbirlere dikkat çekerek “Yaz dalgasına dikkat” uyarısı yapıyor.

Solunum Derneği TÜSAD İnfeksiyon Çalışma Grubu Başkanı Doç. Dr. Berna Kömürcüoğlu, pandeminin birçok ülkede yeniden yükselişe geçtiğini belirterek "Yaz dalgasına dikkat" dedi.

Aşının yaygınlaşması ile önlemlerin büyük ölçüde kaldırıldığına ancak Kovid-19 pandemisinin birçok ülkede yeniden artışa geçtiğini belirten Kömürcüoğlu 'yaz dalgası' denilen bu artış eğiliminden korunmak için özellikle kalabalık alanlarda önlemlerin göz ardı edilmemesini önerdi.

Kömürcüoğlu, önlemlerin ve yasakların kaldırılmasının ardından pandemide gelinen mevcut durumu şöyle özetledi: "Maske zorunluluğunun kaldırılması, yaz aylarında havaların ısınması ve turizm hareketliliğinin artmasıyla haziran başı itibarıyla Almanya, İtalya, Yunanistan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde tekrar vaka artışları bildirilmeye başladı. İsrail'de nisan ayından bu yana en yüksek vaka oranlarının izlendiği bildirildi. Bu artış 'yaz dalgası' olarak adlandırılıyor."

“SALGIN BİTTİ ALGISI NEDENİYLE ÖNLEMLER SIFIRA İNMİŞ DURUMDA”

"Ülkemizde halen ciddi bir vaka artışı bildirilmedi, ancak günlük test sayımız çok düşük, tarama yapmıyoruz, salgın bitti algısı nedeniyle önlemler sıfıra inmiş durumda. Yaz dalgasında etkin varyant Omicron BAE.4, diğer varyantlara göre daha fazla akciğer tutulumuna neden olması, ayrıca antikordan kaçması ve mevcut aşıların bu varyanttaki etkinliğinin düşük olması nedeniyle geçiren kişilerde tekrar enfeksiyon oluşturabiliyor. Bu nedenle de hızla yayılmaya devam ediyor."

“YAŞLILAR VE EK HASTALIĞI OLANLAR HALEN RİSKLİ GRUPTALAR”

Dünya gündeminde 'Mevcut aşıların etkisiz kalacağı ve yeni varyantlar oluşabileceği, bu nedenle sonbahara kadar bu varyantlara karşı daha etkili olacak yeni aşı çalışmalarına hız verilmesi' gibi konuların tartışıldığına işaret eden Kömürcüoğlu, şu tavsiyelerde bulundu:

"Maalesef salgın hafifledi ama tam olarak bitmedi, sonbahar itibarıyla tekrar ciddi vaka artışları yaşayabiliriz. Özellikle yaşlılar ve ek hastalığı olanlar Kovid-19 açısından halen riskli gruptalar ve mortalite riski taşıyor. Aşıların etkinlikleri de geçen zamanla azalmaya başladı, hatırlatıcı dozların yaşlı ve riskli gruba mutlaka yapılması gerekiyor. Kapalı alanlarda ve çarşı ve pazar yeri gibi kalabalık açık alanlarda koruyucu maske kullanılmasını ve üst solunum yolu belirtileri gösteren kişilerin mutlaka test yaptırmasını öneriyoruz."

 

Yorumlar