SAĞLIK
05 Mar 2021 12:18 Son Güncelleme: 05 Mar 2021 12:18

Uşak'ın mavi kategoride yer almasının sırrı: Tarhana aşı!

Geçtiğimiz günlerde açıklanan koronavirüs risk tablosunda iller vaka durumlarına göre sıralanmıştı. Mavi kategorideki iller düşük riskli olarak yer alırken bu kategoride yer alan Uşak çevresine rağmen nasıl mavi oldu herkes bunu merak ediyordu. Uşak'ın tarhanacı babası Mustafa Yeldenli önde gelen lezzetlerinden olan tarhana çorbasının koronavirüse iyi geldiğini iddia etti.

Haberi Dinle

Geçtiğimiz günlerde açıklanan koronavirüs risk haritasında Uşak, Batı ve Ege Bölgesi’nde mavi olan tek il olarak göze çarptı. Uşak’ın mavi olma sırrının tedbirlere uyma ve çalışmalara bağlayan Mehmet Çakın, tarhana çorbasının da bu konuda etkisi olduğunu söylemişti. 3 Mart Çarşamba günü ise, Uşak AK Parti Milletvekili Doktor İsmail Güneş’te Türkiye Büyük Millet Meclis (TBMM) salonunda tarhana çorbasının içerisindeki malzemeleri anlatarak, korona virüse iyi geldiğini açıklamış ve sonrasında meclis yemekhanesinde tarhana çorbası dağıttırmıştı.

Bu gelişmelerin ardından Uşak’ta Tarhanacı Baba olarak da bilinen 83 yaşındaki Mustafa Yeldenli, açıklamalarda bulundu. Yeldenli’de tarhana çorbasının virüse iyi geldiğini iddia ederek, tarhanaya şuanda çorba denildiğini, kendilerinin gençlik zamanında ise tarhana aşısı olarak bilindiğini ifade etti. Yeldenli, “ Tarhanaya geç kalındı. Ben isterdim ki daha önce keşfedilsin. Tarhana çorbasının koronaya iyi geldiği doğru. Çünkü tarhana çorbası bugün deniliyor, biz yaşımız icabı tarhana aşı derdik. Tarhana aşı yemeden sokağa çıkmazdık. Evlerimizde tarhana aşı devamlı olurdu. Önce tarhana aşı yerdik daha sonra diğer yemekleri yerdik. Bugün tarhana aşının konuşulmasına ben çok memnun oluyorum. Çünkü gördüğünüz gibi 6 bölgeden Uşak, masmavi çıktı. Bunun nedeni de Uşak’ta ki idarecilerimizin tam olarak sıkı çalışması ve vatandaşların tarhana çorbasından vazgeçmemesinden” şeklinde konuştu. Ayrıca, Uşak genelinde de tarhana çorbasına talebin arttığı görülürken, ulusal medya üzerinden çıkan haberler sonrasında da şehir dışları ve yurt dışlarında da taleplerin olduğu öğrenildi.

Yorumlar