EĞİTİM
04 Mar 2021 14:07 Son Güncelleme: 04 Mar 2021 14:07

UNICEF: 168 milyondan fazla çocuk yüz yüze eğitimden mahrum

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), COVID-19 salgını nedeniyle 168 milyondan fazla çocuğun yüz yüze eğitim alamadığını bildirdi. İşte haberin detayları...

Haberi Dinle

UNICEF'in COVID-19 salgınının çocukları ve eğitimlerini nasıl etkilediğiyle ilgili yayımladığı rapora göre, her yedi çocuktan biri, yani 214 milyon çocuk, yüz yüze eğitim imkânın dörtte üçünden fazlasını salgın yüzünden kaçırdı. 168 milyondan fazla çocuk ise okullarının yaklaşık bir yıl kapalı kalması nedeniyle yüz yüze eğitim alamadı. 14 ülkede okullar mart 2020'den Şubat 2021'e kadar çoğunlukla kapalı kalırken, üçte ikisi Latin Amerika ve Karayipler'de olan bu ülkelerde 98 milyon okul çağı çocuğu etkilendi. Okulların en uzun süre kapalı kaldığı ülkelerin başında Panama yer alırken bu ülkeyi El Salvador, Bangladeş ve Bolivya takip etti.

UNICEF Direktörü Henrietta Fore, "Yüz yüze eğitime erişimi olmayan çocuklar her geçen gün daha da geride kalıyor, en ağır bedeli de en dışlanmış olanlar ödüyor" dedi.

Fore, okulların bir an önce açılmasına öncelik verilmesi çağrısında bulundu.

UNICEF'TEN BOŞ OKUL, BOŞ SIRA SERGİSİ

UNICEF, salgın boyunca eğitimden mahrum kalan çocuklara dikkati çekmek için Birleşmiş Milletler Genel Merkezinin bahçesine 168 milyon çocuğu temsilen 168 boş sıra ve okul çantası yerleştirdi.

Yorumlar