GÜNDEM
10 Tem 2020 20:46 Son Güncelleme: 10 Tem 2020 21:51

UNESCO'dan Ayasofya açıklaması

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Kararın ardından UNESCO'dan Ayasofya açıklaması geldi. Yapılan açıklamada, ''Ayasofya'nın statüsünün değiştirilmesinden üzüntü duyuyoruz'' denildi.

Haberi Dinle

Ayasofya’nın müze statüsünün kaldırılarak camiye dönüştürülmesi hakkında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) yeni açıklama geldi. Ayasofya’nın müze olarak Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunduğu UNESCO, “Türkiye’nin bu anıtın statüsünü değiştirme kararından dolayı üzgünüz” açıklaması yaptı.

Açıklamada, “Türkiye’nin kararının önceden diyalog konusu edilmemiş olması veya bize bilgi verilmemiş olması üzücü” denildi. UNESCO, Ayasofya’nın korunmasıyla ilgili sürecin gözden geçirileceğini belirterek, Türkiye’ye de çağrıda bulundu. Açıklamada, “UNESCO Türk yetkililere, korunmasıyla ilgili süreç bir sonraki Dünya Mirası Komitesi toplantısında gözden geçirilecek olan bu sıra dışı mirasın evrensel değerinden geri adım atılmaması için gecikmeden diyalog başlatma çağrısında bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Yorumlar