İsrail'in, "güvenli bölge" adı altında zorla göç ettirdiği Refah kentine düzenlediği saldırılarda, 100'den fazla kişinin öldüğü, yüzlerce kişinin de yaralandığı belirtildi. Filistin Kızılayı da İsrail saldırılarının Refah şehir merkezinde yoğunlaştığını ve saldırılarda sivillerin evlerinin de hedef alındığını duyurmuştu. Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) Başsavcısı Karim Han, Gazze'deki insani krizle ilgili bir açıklama yaptı. Han, İsrail'in gerçekleştirdiği katliama ilişkin yaptığı açıklamada tüm savaşların kuralları olduğunu hatırlatarak, "Hukuka uymayanlar, Mahkeme harekete geçtiğinde şikayet etmemelidir" ifadelerine yer verdi.

İsrail'in gece saatlerinde Refah'a düzenlediği bombardımandan ve muhtemel kara operasyonundan derin endişe duyduğunu belirten Khan, 'Ofisimin Filistin'deki durumla ilgili devam eden aktif bir soruşturması bulunuyor. Bu soruşturma, Roma Tüzüğü çerçevesindeki suçlardan sorumlu olanların adalet önüne çıkarılması amacıyla son derece acil bir mesele olarak ele alınıyor' dedi.

'İSRAİL'İN TUTUMUNDA GÖZLE GÖRÜLÜR BİR DEĞİŞİKLİK GÖRMEDİM'

Tüm savaşların kuralları olduğunu vurgulayan Khan, 'Silahlı çatışmalarda geçerli olan yasalar, onları içi boş veya anlamdan yoksun hale getirecek şekilde yorumlanamaz. Geçen yıl Ramallah'ta da dahil olmak üzere bu mesajı sürekli olarak verdim. O zamandan bu yana İsrail'in tutumunda gözle görülür bir değişiklik görmedim. Defalarca vurguladığım üzere yasaları çiğneyenler, Ofisim daha sonra yetkisi dahilinde harekete geçtiğinde şikayet etmemeli' dedi.

Ofisinin iddia edilen tüm suçları aktif bir şekilde soruşturduğunu vurgulayan Khan, 'Yasaları ihlal edenlerden hesap sorulacak. Ayrıca soruşturmalarımızın önemli bir odak noktası olan esirlerin tamamının derhal serbest bırakılması çağrısını yineliyorum' dedi.

KHAN, GEÇTİĞİMİZ SENE REFAH SINIR KAPISI'NI, İSRAİL VE FİLİSTİN'İ ZİYARET ETMİŞTİ

Başsavcı Khan, geçtiğimiz sene Refah Sınır Kapısı'nı, İsrail ve Filistin'i ziyaret etmiş, Gazze Şeridi'ne insani yardımın engellenmesinin savaş suçu sayılabileceği konusunda uyarmıştı. Khan ayrıca, İsrail taraf ülke olmamasına rağmen mahkemenin İsrail ve Gazze Şeridi'nde işlenmiş potansiyel savaş suçları konusunda yargı yetkisine sahip olduğunu söylemişti.