DÜNYA
14 Oca 2022 18:35 Son Güncelleme: 14 Oca 2022 18:41

Ukrayna ve Azerbaycan'ın 2024 hedefi: Ticaret hacmini ikiye katlamak

COVID-19 salgınına rağmen Azerbaycan ve Ukrayna arasındaki ticaret 1 milyar doları aştı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, 2024'e kadar bu rakamı ikiye katlama hedefini belirlediklerini açıkladı.

Haberi Dinle

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Kiev'deki Marinskiy Sarayı'nda görüştü.

İki ülke arasında enerji, tarım ve arazi alanlarında mutabakat anlaşmalarının imzalandığı görüşme sonrası liderler, ortak basın toplantısı düzenledi.

Fotoğraf: Reuters

 

Zelenskiy, Aliyev ile stratejik partnerliklerini geliştirmek için ortak bildiri imzaladıklarını ve bildirinin devletlerin uluslararası tanınmış topraklarının egemenlik ve toprak bütünlüğünü karşılıklı desteklemeyi öngördüğüne işaret etti.

İki ülke arasındaki ticaret 1 milyar doları aştı

Ayrıca bildiride Karadeniz ve Hazar bölgelerinde istikrar ve barışın garantisinin temenni edildiğini belirten Zelenskiy, COVID-19 salgınına rağmen iki ülke arasındaki ticaretin 1 milyar doları aştığını duyurdu.

Zelenskiy, bu rakamı 2024'e kadar iki kat artırma hedefini koyduklarını dile getirerek, Gürcistan, Ukrayna, Moldova ve Azerbaycan'dan oluşan GUAM arasında bir ulaşım koridoru üzerinde çalışacaklarını açıkladı.

Aliyev de bugün imzalanan anlaşmaların ikili ilişkileri kuvvetlendireceğinin altını çizdi.

Ukrayna'yla tüm alanlarda iş birliğine hazır olduklarını kaydeden Aliyev, iki ülke arasındaki ortaklığın kuvvetli dostluktan geldiğini dile getirdi.

Yorumlar