GÜNDEM
18 Mayıs 2020 10:00 Son Güncelleme: 18 Mayıs 2020 10:22

Turkuvaz Grubu yine Kudüs'ü İsrail'e verdi

Müslümanların hassas konularından biri olan Kudüs, Turkuvaz Grubu'na bağlı A Haber tarafından İsrail'in bir şehri olarak gösterildi. Gruba bağlı Sabah gazetesi de daha önce bir bulmaca ekinde aynı şekilde davranmış ve Kudüs'ün bir İsrail şehri olduğunu ileri sürmüştü.

Haberi Dinle

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damadı ve Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yönettiği Turkuvaz Grubu, Müslümanların tepkisini çeken bir olaya imza attı.

Gruba bağlı A Haber, Çin'in İsrail Büyükelçisinin evinde ölü bulunmasını değerlendirmesi için Anadolu Ajansı Kudüs Temsilcisi Turgut Alp Boyraz'a bağlandı. Zeynep Bayramoğlu'nun sunduğu programda, Boyraz'a bağlanıldığı esnada ekranlarda "İsrail - Kudüs" yazısı belirdi. Yayın boyunca ekranda tutulan yazı sosyal medya kullanıcılarının büyük tepkisini çekerek, "Kudüs İslam'ındır, Kudüs Filistin'en başkentidir" tweetleri atıldı.

Tepkilerin çoğalması üzerine A Haber özür dilemek zorunda kaldı.

BU İLK DEĞİL

Turkuvaz Grubu'nun Kudüs konusundaki gafı ilk değil. 2020'nin şubat ayında da benzer bir hatayı gruba bağlı Sabah gazetesi yapmıştı. Sabah gazetesi bulmaca ekinde vahim bir hatalya imza atmış ve Kudüs'ü bir İsrail şehri olarak göstermişti. Tepkilere rağmen Sabah özür dilememişti.

İŞTE O BULMACA

Yorumlar