Türkiye'nin ilk insanlı uzay misyonunu gerçekleştiren Alper Gezeravcı, 21 gün süren uzay yolculuğunun ardından Türkiye'ye dönüş yaptı.

Gezeravcı'yı, Esenboğa Havalimanı'nda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yanındaki 13 çocukla birlikte karşıladı.

Uçaktan elindeki Türk bayraklarıyla inen Gezeravcı, kendisini karlılaşan çocuklarla tek tek görüştü.

Karşılamada, Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Yusuf Kıraç, Türkiye'nin 2. Astronotu Tuva Cihangir Atasever ve yetkililer hazır bulundu.

Yurda dönen Alper Gezeravcı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile basın toplantısı düzenledi.

Toplantıdan öne çıkan açıklamalar şöyle:

BAKAN KACIR: UZAY LİMANI KURUP, AY PROGRAMINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ

BAKAN KACIR: Astronotumuz Alper Gezeravcı 19 Ocak 2024'teki fırlatma ile başlayan ISS'teki bilim misyonunu başarı ile gerçekleştirdi. Türk bilim insanların hazırladığı 13 deney astronotumuz tarafından başarıyla tamamlandı. Genetik, fizik, malzeme bilimi, tıp alanlarında bilim insanlarımızın yürüttüğü çalışmalara ışık tutacaktır.

Yeni nesil alaşımların geliştirilmesine, uzay aracı motorlarının daha iyi geliştirilmesine yönelik çalışmalar yürütüldü. 13 bilimsel deney için değil, ülkemizde bilime ve bilim insanlarımıza verdiğimiz değeri apaçık göstermesiyle bu misyon bizim için kıymetlidir. Bilime ve bilimsel araştırmalara en üst düzeyde değer vermeye devam edeceğiz.

Astronotumuz misyon sırasında 7 görüntülü video ve 2 telsiz bağlantısı gerçekleştirerek bizleri kapsamlıca bilgilendirdi.

Türkiye, 7'den 77'ye belki de ilk kez bir bilimsel çalışmayı başından sonuna izledi. Bu misyon, bilim topluluğu olma yönünde ülkemiz için yeni bir başlangıç olmuştur. Türk gençlerinin, 'sadece başka milletlerin başarabileceği' düşüncesiyle kurmaktan vazgeçeceği bir hayal kalmamıştır. İkinci astronotumuzun yakın bir zamanda yörünge altında bilimsel deneyleri yapmasını sağlayacağız.

Uzay İstasyonları geliştirme süreçlerine yönelik Ar-Ge programları başlatacağız. Ankara'da Uzay Teknolojileri Geliştirme Merkezi kuracağız. Bölgemizin en gelişmiş teleskobuna da sahip olacağız. İlk milli haberleşme uydumuz Türksat 6A'yı yakın zamanda uzaya göndereceğiz.

ALPER GEZERAVCI: Sizlerin gülümseyen yüzleri ile, memleketimizin sıcak kucaklaması ile karşılaştığım için çok mutluyum. Aslında en çok özlediğim şeylerden bir tanesiydi. Görevin başlangıç anından itibaren konulan hedef, hayallerimizin sınırını teşkil eden gökyüzündeki sınırları bertaraf eden hedefleri gerçekleştirmiş olmanın gururu ile ülkeme döndüm.

Ülkemin bana kazandırmış olduğu kabiliyetlerle gerçekleştirmiş olduğum görevin bugünlere kadar gelmesini sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sanayi Teknoloji Bakanlığımız, Türkiye Uzay Ajansımız ve TÜBİTAK çalışanlarına minnettar olduğumu belirtmek isterim. Orada gerçekleştirdiğimiz her bir deneyi temsil eden bir Türk Bayrağı'nı gençlerimize vererek bayrak teslimini gerçekleştirmiş bulunduk. Gerçekleştirdiğimiz deneylere vakıf olan ve hayranlıklarla bizi tebrik eden insanların gururuyla yurda döndüm. Bundan sonra çok daha büyüyerek devam edecek. Ülke olarak fazlasıyla hak etmiş olduğumuz ekosistemde pay alacak şekilde adımların atılacağı şüphesiz.

Yalnızca yapmış olduğumuz deneyler değil bunun öncesinde bizi bu sürece hazırlayan bilim insanlarının hazırlık süreci ve sonrasındaki projelere şahitlik ediyoruz. Sizler bundan sonra o bilim insanlarının yapılmak üzere bana teslim etmiş olduğu deneylerin gelecek adımlarına siz gençler imza atacaksınız.

21 Günlük sürecin değerlendirmesini yapar mısınız, hangi adımlar atılacak?

Odaklandığım husus bu 20 günlük süre içerisindeki deneyler değildi. Bu alanda herhangi bir görev yapmamış olmamıza rağmen bu denli ahenk içerisinde bir süreç geçirmek oldu. Bu ülkenin hiç yapmadığı alanlarda dahi ne denli başarılara ulaşabilme potansiyelini görmek oldu. Bundan sonra yapacağımız görevler için müthiş bir tecrübeye sahne oldu. Devletimizin bize enjekte ettiği o güveni damarlarımızda hissettik. Bu sadece 20 güne odaklanan bir çalışma değildi.

Nasıl bir deneyimdi? Sağlık durumunuz nasıl?

Dünya hakikaten büyük bir nimet. Varlığının çok da günün rutini esnasında idrak edemediğimiz birçok nimete şükrettik. Harika güzelliğe dışarıdan bakmak olağanüstü bir imkanmış, Dünya'nın dışarıdan ne derece büyük bir cazibe merkezi olduğunu görmek büyüleyici bir deneyim oldu.

Sağlık durumumla ilgili beklenen, gidiş esnasında da dönüş esansında da kafamda bir beklenti yaratmamıştım. Çok şükür fırlatmanın 12. Dakikasında koltuğumdan çözüldüğüm andan itibaren yer çekimsiz ortamın 4 boyutta vermiş olduğu hareket ortamına alışma imkanı buldum.

Hiçbir eğitim ortamının ne beklediğimiz konusunda bir fikir verme imkanı yoktu. Adaptasyonda hiçbir sıkıntı yaşamadım.

Kapsülün içi kısıtlı bir alan, oradan daha büyük bir alana geçiş yaptığımızda da sıkıntı yaşayabileceğimizden bahsedilmişti ancak orada da hiç sorun yaşamadım. 1. Saatten itibaren deney çalışmalarımızın kurulumunu yapmaya başladım.

Ayağımı yere bastığım andan itibaren de hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yardım almadan çıkmayı talep ettim kapsülden.

Bugünlere devletimin bana vermiş olduğu eğitimle geldim. Bundan sonra da devletimin emrindeyim

Bakan Kacır: Bizim Alper Bey'den beklentimiz, 81 ilde gençlerimizle buluşmalar gerçekleştirmesi.

Gezeravcı: Operasyonel süreçlerde hiç heyecanlandığım bir an olmadı ancak minik kardeşlerimizle buluşma konusunda heyecanlıyım.

Manevi tatminin verdiği mutluluğun karşılığı yok. Aileme, devletime ve ülkeme bu konuda minnettarım.

Bakan Kacır: Uzaya bağımsız erişim sağlamak konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önceliğimiz kabiliyetlerin kendi uydularımızı uzaya taşıyacak geliştirmeleri sağlamak. 2030 yılına kadar Türkiye'nin paydaşı olduğu bir uzay limanı kurmak. Bunu yapabilecek kapasiteye, yetkinliğe, imkana sahibiz.

Gezeravcı: Zorlandığım hiçbir an olmadı. İlk günün akşamında annem bir ziyafet çekti, güveç yedim. Herkesin eleştirisi bize bir şeyler katıyor. İşin hakikaten bu döneme kadar nasıl bir süreçten geçtiğine dair bilgi birikimine sahip olmak önemli. Bizim katılımcı diğer üç ülkenin de farklı süreçler içerisinde hazırlık süreci oldu. Eğitimler için ayrılmış zaman dilimi normal sürecin çok daha altındaydı. Eğitmenlerin de gözlemlerinde şaşırdıkları pozitif geri dönüşler aldık eğitim sonrası toplantıda. Yaptığımızın bir uzay seyahati olmadığını çok rahatlıkla ifade edebilirim. Bunu da otoritelerin ifadelerine istinaden söyleyebilirim. Cumhurbaşkanımız 85 milyonun tamamının hayatına dokunacak şekilde 24 saatinin her bir saniyesini dolduruyor. Buna rağmen benimle görüşme fırsatını yarattı. Bugün de sanırım bir görüşme gerçekleştirme imkanımız olacak.

Yalnızca yapmış olduğumuz deneyler değil bunun öncesinde bizi bu sürece hazırlayan bilim insanlarının hazırlık süreci ve sonrasındaki projelere şahitlik ediyoruz. Sizler bundan sonra o bilim insanlarının yapılmak üzere bana teslim etmiş olduğu deneylerin gelecek adımlarına siz gençler imza atacaksınız.

13 DENEYE İTHAFEN 13 ÇOCUK KARŞILADI

Türkiye'den ABD'ye giden Cumhurbaşkanlığı'na ait özel uçak ile yurda dönen Astronot Gezeravcı'yı çocuklar Ankara'da ellerinde çiçeklerle karşıladılar. Alper Gezeravcı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'nda gerçekleştirdiği 13 deneye ithafen 13 çocuk Ankara'da Gezeravcı'yı karşıladı.

Çocuklarla sohbet eden Alper Gezeravcı, çocukların ona verdiği çiçekleri kabul ederken, onlara elinde getirdiği Türk Bayraklarını hediye etti.