GÜNDEM
02 Kas 2019 13:57 Son Güncelleme: 02 Kas 2019 14:11

Türkiye’nin en büyük entegre tekstil fabrikası Elazığ’'a kuruluyor

Saka Holding tarafından yapılan Elazığ’ın ilk tam entegre tekstil tesislerinin tanıtım programı Cuma günü gerçekleştirildi. Organize Sanayi Bölgesi’nde yapımı hızla devam eden tekstil fabrikasında son durum hakkında bilgi veren Saka Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saka, fabrikanın tamamlanmasıyla 3 bin 500 kişinin istihdam edeceğini söyledi.

Haberi Dinle

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Saka entegre tekstil tesislerinin yapımı tüm hızıyla devam ediyor. Tamamlandığında Elazığ’da 3 bin 500 kişinin istihdam edileceği fabrika şehirde istihdam sorunu noktasında da önemli bir açığı kapatacak.

BİRİNCİ ETAP BİTTİ

Fabrikadaki son durum hakkında açıklama yapan Saka Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saka, “Fabrikanın şu anda birinci etabımız bitmiş durumda. İnşaatın son halleri bitiyor. Yaklaşık 13 bin metrekare alanımızı kapattık. Yardımcı işletmelerimizi falan da komple bitirdik. Bununla birlikte ikinci etabımız da 13 bin metrekare soketleri falan çakılıyor. Kolonları dökülüyor. Binamızı yine prefabrikten yapıyoruz. O da tahminen 2-3 aya kadar biter inşallah. Sonra en aşağıda üçüncü etabımıza, dördüncü etabımıza başlıyoruz. Bu etaplar bu şekil hızla devam ediyor. İlk açılacağı zaman açıklama yaptığımız zamanda burası kuru bir araziydi. Otlar falan vardı. Kurumuş otlar vardı. Şimdi burada yaklaşık toplam 51 bin metrekare kapalı alanımızı yapıyoruz. Çok hızlı devam ediyoruz çok şükür. Makine parkurlarımız falan da şu anda hazır. 2 gün önce beni arayarak sevke hazır dediler. Tabi burada bizim doğalgaz işimiz kaldı. Doğalgaz işimizi yapıyoruz. O da bir çözüme ulaştı. Çok hızlı ilerliyoruz. İnşallah söz verdiğimiz gibi Aralık ayı sonunda ilk etabımızı açacağız. Akabinde devam edeceğiz. 500 kişi ile başlayıp, söz verdiğimiz gibi 3 bin 500 çalışanımız olacak. Daha sonrada Allah bu bedene can, canımıza sağlık sıhhat verdikçe söz verdiğimiz gibi yatırımlarımıza devam edeceğiz. Yapacağız Allah’ın izniyle” ifadelerini kullandı.

Saka Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Saka

SAKA: GENÇ NÜFUS BENİ HEYECANLANDIRIYOR

Elazığ’daki genç nüfusu en iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirten Ramazan Saka, “Gerçekten bizim inanılmaz genç nüfusumuz var. Bu genç nüfus beni heyecanlandırıyor. Heyecanlandırdığı için de burada elimden gelen bütün eğitim gayretini, elimden gelen bütün ihracat odaklı ilk zamanlarda söylediğim gibi sahalarda ihracat nasıl yapılır, bu ihracat sahalarında gençliğimizi nasıl yönlendiririz, oralarda nasıl malı pazarlarız, biz bunların üzerinde çalışacağız. Yine söylüyorum işimiz bu çünkü. Zaten Saka Holding’in bünyesi aynen şu şekil; İtalyan firması, Rusya firması, Türkiye firması çok yakında da Fas’ta Kazablanka’da şirketimizi kuruyoruz, dağıtım ağlarını oluşturuyoruz. Bizim İtalya’da merkezli Almanya, İspanya, Fransa gibi bütün ülkelere oradan oradan ihracat yapıyoruz. Rusya’da dağııtım ağımızla, bütün Kafkaslara dağıtım yapıyoruz. Yeni projelerimiz var bizim. Mağazalar zinciri projelerimiz var. Onlarla birlikte de bir marka oluşturup Elazığ’ımızda dediğimiz gibi 3 bin 500’den tutun 5 bine kadar istihdam sayımızı çoğaltıp bu yolda devam edeceğiz. Etmeye de devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

BÖYLE BİR YATIRIM ŞARTTI

Bölgede böylesine bir yatırımın şart olduğunu ifade eden Ramazan Saka, “Bu bölgede; Elazığ bölgesi değil, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde böyle bir yatırım kesinlikle şarttı. Bana sorarsanız bu geç kalınmış bir yatırım. Bizim elimize bu imkanlar, bu fırsatlar geçtiği anda biz kendimiz yaş itibariyle de geç kalmadan hemen geldik memleketimize ne yaptık? Kazma vuruyoruz dedik, kazmayı vurduk. Bizim bu fabrikamız şu ana geldiğimiz konum Türkiye’de araştırın bütün yardımcı işletmeleriyle, havuzlarıyla, kuyularıyla, arıtmasıyla, kendi 13 metrekarelik kapalı alanlarıyla alt yapısıyla sıfırdan bir araziydi. 3 yıldan aşağı kimse yapamamış şu ana kadar. Yapabilen varsa gelsin bana biz yaptık desin. Kesinlikle Aralık’ta açacağız diyorum. Toplam 8 aydan bahsediyoruz. Aynı zamanda da bizim burada 16 gün hiç durmadan barajlarımız doldu, ciddi yağmurlar yağdı. O yağmurlarda 16 gün burada çivi çakamadılar. Ramazan ayına denk geldi. Ramazan ayında da erken 2 bayrama denk geldi. 15 gün 15 gün 1 ay. Bunları da çıkardığın zaman zaten 6 buçuk aya gelmiş oluyor. İlerledi. Bunlarla ilgili bir sıkıntımız, problemimiz yok. İyi ilerliyoruz” dedi.

VALİ KALDIRIM: GURUR VERİCİ BİR TABLO

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, entegre tekstil tesislerinin tanıtım programında yaptığı konuşmada “Gerçekten bu şehir vizyonunu halletmiş. Müthiş bir birlik beraberlik ortaya koymuş. Ve gelecek hedeflerini, stratejisini çok doğru belirlemiş ve hedeflerine de emin olun emin adımlarla ilerleyen bir şehir. Gerçekten bu gurur verici bir tablo. Bu salonda, bu masaların etrafında bu sunumlarda, bu konuşmalarda görmek mutluluk verici. Buna şahitlik etmekten dolayı da ben büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum. Tabi şehirlere artık; müthiş kamusal yatırımlar yapılıyor. Elazığ’da kendi ölçeğinde en büyük kamusal alt yapıyı alan şehirlerden birisi. Fevkalade alt yapısını geliştirmiş, devam eden projeleriyle de inşallah sorunsuz bir hale gelecek bir şehir. Yatırım alt yapısını, kamusal alt yapısını fevkalade geliştirmiş ve yatırım iklimini de fevkalade geliştirmiş bir şehir. Ama şehirlerin taşıyıcısı özel sektör. Dolayısıyla bu yoğun ve globalleşen dünyada şehirlerin rekabetine tanıklık ediyoruz, şahitlik ediyoruz. Ve çok yoğun özellikle yatırımcı çekmek açısından, özel sektör yatırımlarını cezbetmek, çekmek, şehirlere kazandırmak açısından müthiş bir rekabet var” şeklinde konuştu.

Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım

ŞERİFOĞULLARI: ÇOK ÖNEMLİ BİR YATIRIM

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları da “Elazığ’ımız sahip olduğu potansiyellerle hem bölgemizin hem de ülkemizin çok önemli cazibe merkezlerinden bir tanesi. İlimiz, Elazığ’ımız çok önemli zenginliklere sahip bir il. Tabi bu zenginlikleri gün yüzüne çıkarabilmek, bu zenginlikleri yatırıma dönüştürebilmek ve pazarlayabilmek için Ramazan Bey gibi babayiğitlere ihtiyacımız var. Ben buradan kendisi tebrik ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Hakikatten çok önemli bir yatırımı ilimize kazandırdı. Kendisi yapmış olduğu yatırımlarla sektörde söz sahibi olmuş” diye konuştu.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları

LANSMAN PROGRAMINA YOĞUN KATILIM

Tanıtım programına; Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ Milletvekilleri, Sermin Balık, Zülfü Demirbağ, CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, 8. Kolordu Garnizon Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, AK Parti Elazığ İl Başkanı Ramazan Gürgöze, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, ELİKAD Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Elazığ OSB Başkanı Suat Öztürk, kurum müdürleri, oda başkanları, davetliler ve iş dünyasından isimler katıldı.

Yorumlar