YAŞAM
03 Mayıs 2021 02:54 Son Güncelleme: 03 Mayıs 2021 03:02

Türkiye'de her yıl 8 milyon ton gıda çöpe gidiyor

2021 Birleşmiş Milletler Çevre Programı Gıda İsrafı Endeksi Raporu’na göre Türkiye’de her yıl 7.7 milyon tondan fazla gıda israf edilirken, her yıl kişi başına 93 kilogram yiyeceğin çöpe atıldığı saptandı.

Haberi Dinle
2021 Birleşmiş Milletler verilerinden elde edilen bilgilere göre gıda israfı yapan ülkeler ve oranları belli oldu. Böylelikle Türkiye’de her yıl 7.7 milyon tondan fazla gıda israf edilirken, her yıl kişi başına 93 kilogram yiyeceğin çöpe atıldığı saptandı. Ülkemiz bu veri ile kişi başı gıda israfında üçüncü sıraya yerleşirken, ilk sırada yer alan ülke Kongo Cumhuriyeti, ikinci sırada yer alan ülke ise Meksika oldu. 
 
Rapora göre dünya genelinde her yıl yapılan toplam gıda israfı ise 931 milyon ton olarak kayıtlara geçti. 2021 yılının medya yansımasına bakıldığında ise bu konu sadece basında sadece 451 haberde yer edinirken, online mecrada 2 bin 132 haberle konuşuldu. Medyada yeteri kadar yansıma bulamayan gıda israfının, önümüzdeki yıllarda daha yüksek seviyerlere çıkacağı öngörüler arasında yer aldı.
 
Rapora göre, israfın %61’lik kısmı evlerde, % 26’lık kısmı gıda hizmeti veren yerlerde, % 13’lük kısmı ise gıda satıcılarında meydana geldi. Çiftliklerde ve tedarik zincirlerinde de gıdaların kaybolması sadece yemek artıklarının israfa neden olmadığı, gıdaların yaklaşık üçte birinin de bu şekilde israf edildiğini gösterdi.
Yorumlar