SİYASET
28 Oca 2017 15:17 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:41

"Türkiye yürütmenin güçlendiği döneme girecek"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, anayasa değişikliğine dair yapılacak referanduma ilişkin, "Türkiye yeni sistemle hem yasamanın güçlendiği hem yürütmenin güçlendiği yeni bir döneme girecek." dedi.

Haberi Dinle

Kocaeli Valiliğini ziyaret eden Sağlık Bakanı Recep Akdağ, burada yaptığı konuşmada, Kocaeli'nin Türkiye'nin önemli kentlerinden biri olduğunu belirterek, kentin katma değer ürettiğini belirtti.

Kocaeli'yi bölgedeki illerin sağlık merkezi olarak gördüklerine dikkati çeken Akdağ, burada yapılan yatırımları anlattı.

Akdağ, şehir hastanesinin yapımının sürdüğüne değinerek, "Bin 200 yataklı bu hastane büyük bir hızla devam edecek, hem Kocaeli'ye hem de çevre illere hizmet edecek. Sağlıkta dönüşümün 2. dönemine giriyoruz. 2017'den itibaren 2023'e kadar yeni bir strateji ve yeni bir eylem planı hazırlıyoruz. Çünkü Türkiye'nin ihtiyaçları değişti." dedi.

"Bize istikrarlı bir yönetim gerekiyor"
Akdağ, referandum sürecine girdiklerine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Bunu çok önemsiyoruz. TBMM üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdi. Artık milletin sözünü söyleyeceği istikamette yolumuza devam ediyoruz. Nisan ayı içerisinde referandum yapılacak ve Türkiye yeni sistemle, yeni Cumhurbaşkanlığı sistemiyle hem yasamanın yani Meclisin güçlendiği hem yürütmenin güçlendiği yeni bir döneme girecek. Aslında büyük bir Türkiye için hızla gelişen bir Türkiye için bu kaçınılmazdı. Bazı muhalefet çevreleri anlamsız bir karşı çıkma kampanyasının içindeyseler de biz milletimizin geleceği için tek tek her bir fert için çocuklarımızın geleceği için yeni sistemin yeni Cumhurbaşkanlığı sisteminin çok daha hayırlı olacağına inanıyoruz. Milletimizin bunu destekleyeceğini inanıyoruz. Türkiye, ununu elemiş, eleğini asmış bir ülke değil. Son 15 yılda büyük atılım gösterdik ama daha alacak çok mesafemiz var. Bize istikrarlı bir yönetim gerekiyor. Bize hızlı hareket eden bir yürütme yani bir bakanlar hizmeti gerekiyor. Türkiye bir kuzey Avrupa ülkesinde olduğu gibi 30-40 yıl önce altyapısını tamamlamış, sistemini oturtmuş bir ülke değil. Dolayısıyla hızlı değişimlere ihtiyacımız var. Önümüzde yeni ihtiyaçlar var. Başkanlık sistemiyle bu yeni ihtiyaçları istikrarlı bir yönetim içerisinde hızla yerine getirme imkanımız olacak. Milletimiz, yüksek ferasetiyle yeni sistemi 2017'de getirmiş olacak."

Yorumlar