GÜNDEM
05 Ağu 2021 18:11 Son Güncelleme: 05 Ağu 2021 18:11

Türkiye sınırında çok sayıda Afgan göçmen yakalandı

Türkiye'ye yasa dışı yollardan giren ve çoğunluğunu Afganların oluşturduğu yüzlerce göçmen, Van'da Jandarma ekiplerince yakalandı. Van'ın Çaldıran ilçesinin İran sınırında başlatılan ve Ağrı'nın Doğubayazıt ile Hakkari'nin Yüksekova hattına kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları sürüyor.

Haberi Dinle

Anadolu Ajansı'na konuşan bazı göçmenler, İran güvenlik güçlerinin kendilerini dövdüğünü daha sonra Türkiye sınırına bıraktığını ileri sürdü.

Günlerdir yolda olduklarını belirten bazı göçmenler ise, yiyecek bir şey bulamadıklarını ve kötü şartlarda gecelediklerini anlattı.

Kimi göçmenler ise önce Pakistan'a, ardından İran'a gittiklerini belirterek, Türkiye'ye gelmek için kaçakçılara 600 dolar verdiğini söyledi.

Türkiye - İran sınırına duvar

Türkiye-İran sınırında yasa dışı geçişler ve kaçakçılık faaliyetlerini önlemek amacıyla yapılan modüler duvar çalışmalarının bir bölümü tamamlanmış durumda.

Van'ın Çaldıran ilçesinin İran sınırında başlatılan ve Ağrı'nın Doğubayazıt ile Hakkari'nin Yüksekova hattına kadar uzanan modüler duvar ve akıllı kule çalışmaları sürüyor.

Beton santrallerinde üretilen 3 metre yüksekliğinde, 2 metre 80 santimetre genişliğinde ve 7 ton ağırlığındaki beton bloklar, iş makineleriyle önceden zemini hazırlanan sınır hattına döşeniyor.


İlçe sınırlarında 63 kilometrelik hatta yapılacak modüler duvar çalışmalarının bir bölümü tamamlanırken, güvenlik duvarına paralel olarak hendek kazma çalışmaları da devam ediyor.

Kaynak : AA

Yorumlar