GÜNDEM
24 Haz 2022 11:17 Son Güncelleme: 24 Haz 2022 11:26

TÜİK o verileri paylaşmayı yine erteledi!

TÜİK bugün yayımlanması planlanan "Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri"nin yayımının ertelendiğini duyurdu. Kurum geçen sene de göç ve ölüm istatistiklerini açıklamamıştı. Verilerin açıklanmaması "Covid-19 ölümlerini gizlemek için yapılıyor" eleştirilerini ortaya çıkarmıştı.

Haberi Dinle

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) geçen yıl olduğu gibi bu yıl da "Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri" raporunu yayımlamayı erteledi. Kurum, “Hayat Tabloları, 2019-2021” haber bülteninin yayımlanmasının da erteleneceğini duyurdu.

TÜİK verilerin ertelenmesi hakkında şu açıklamayı yaptı:

‘Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri, 2021’ haber bülteni, istatistiklerin elde edildiği kurumların idari kayıtlarındaki çalışmaların devam etmesi nedeniyle ertelenmiştir.

Ayrıca, analiz süreçlerinde ölüm istatistiklerinin kullanılacağı 21 Eylül 2022 tarihinde saat 10.00’da yayımlanması planlanan “Hayat Tabloları, 2019-2021” haber bülteninin yayımı da ertelenecektir."

TÜİK ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDA

TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerinin diğer kurumların oranlarına göre oldukça düşük olması, kurumda devamlı görev değişimlerinin yaşanması ve son olarak enflasyon verileri arasında karşılaştırma yapılmasını sağlayan madde sepeti verilerinin kaldırılması TÜİK'i eleştirilerin merkezine koyuyor.

Diğer bir yandan "Ölüm ve Ölüm Nedeni İstatistikleri" raporunun ve “Hayat Tabloları, 2019-2021” haber bülteninin yayınlanmaması TÜİK üzerinde yeni şüpheleri beraberinde getirdi.

 

Yorumlar